Polacy w Holandii - nagranie pokazuje warunki życia po 15-godzinnym dniu pracy

Polacy w Holandii - nagranie pokazuje warunki życia po 15-godzinnym dniu pracy

Okrutna prawda o agencji pośrednictwa pracy Axidus! Kolejny rok traktują Polaków w Holandii ,,gorzej niż bydło”. Internauci od dawna ostrzegają kandydatów do pracy przed tą agencją. Minister Elżbieta Rafalska dopiero po szokującym filmiku sprzed paru dni nakazała PIP kontrolę działań Axidusa...

Kamila Mrozek
6.10.2018, 09:35

Axidus z Poeldijk to Agencja Pracy Tymczasowej wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia pod numerem 8517. Obiecuje legalną pracę zagranicą, dobre zarobki, bezpieczeństwo i indywidualne podejście do pracowników. REALIA są SZOKUJĄCE! 15 godzin pracy, a potem nocka na hali przemysłowej. Zamiast łóżek na zmęczonych Polaków czekają ,,materacyki” i ,,paleciki”….

Agencja Axidus istnieje od 10 stycznia 1997 roku. Jej polskie biura rekrutacyjne znajdują się w Olsztynie, Opolu i w Rzeszowie. W Holandii można znaleźć je natomiast w Poeldijku, Maasdijku, oraz Shiedamie. Byliście klientami któregoś z tych biur? Ciekawi nas bardzo, jak są traktowani tam potencjalni przyszli pracownicy...

,,Taką mamy fajną lokację. (...) Warunki pierwsza klasa, jak w Mariocie(...), gorzej niż bydło" - komentuje w słodko-gorzkim tonie autor szokującego nagrania. Publikacja z 28 września 2018 r.

Jak internauci komentują publikację tego i podobnych mu filmików na temat agencji Axidus?

Większość z nich jest zbyt wulgarna, by je tutaj cytować....sami bez trudu je znajdziecie. Poniżej kilka opinii, które wydają się najbardziej trafne:

Agencja znana jest już od lat oszukuje ludzi, nie wypłaca pieniędzy nalicza dziwne kary, aż dziwne, że po raz kolejny o niej głośno i nadal nic z tym nie robią…

Agencja, która załatwiła tę robotę chłopakom powinna zostać zamknięta. Ja też noszę się z zamiarem pracy za granicą, ale prędzej sam się skontaktuje z pracodawcą i znajdę jakąś kawalerkę niż skorzystam z tego typu agencji. Panowie lepiej niech się stamtąd zwiną jak najszybciej.

Byłem w Holandii po raz pierwszy właśnie przez firmę Axidus. Mieliśmy z kolegą takie hasło, które odnosiło się do obecnej tam sytuacji: gdy pracujesz w Axidusie, skończysz bracie na minusie :)

Konsekwencje wycieku smutnych danych o warunkach pracy w Holandii

Jak informuje organizacja znana jako Centrum Badań Międzynarodowych Korporacji, polscy pracownicy w Holandii są często oszukiwani i godzą się na urągające warunki pracy. Nasi rodacy pracujący zagranicą skarżą się na spędzanie w pracy wielu bezpłatnych nadgodzin, niesprawiedliwe kary, ciasnotę i kiepskie warunki sanitarne, a nawet molestowanie seksualne. Na temat problemów polskich pracowników w Holandii przygotowuje się również specjalne wydania programów telewizyjnych np. <a href=https://youtu.be/-7NEPf3mlqc>w Superwizjerze TVN</a>

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zajęła głos w tej sprawie. W odpowiedzi na niepokojące informacje na temat zatrudniania pracowników tymczasowych przez agencję Axidus zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o PILNE podjęcie <a href=https://tiny.pl/gb3n4>kontroli </a> w polskim oddziale agencji oraz rozważenie innych działań – np. kontaktu z holenderską inspekcją pracy w celu ustalenia faktycznej sytuacji wspomnianych pracowników Axidusa.

Sprawą fatalnych warunków pracy Polaków zainteresował się także jeden z holenderskich portali AD.nl, prosząc agencję Axidus o komentarz w tej sprawie. W otrzymanym od niej oświadczeniu można było przeczytać, iż sytuacja miała być tymczasowa i spowodowana wynikiem miejsca w hotelach, z którymi współpracuje Axidus.

Zainteresowani mogą w internecie natrafić na szereg wypowiedzi Polaków, którzy są zbulwersowani traktowaniem przez agencję, co staje w opozycji do wielu punktów z <a href=https://tiny.pl/gb3bh>oświadczenia o warunkach pracy w Axidus</a>

Sprostowanie opublikowane przez Biuro Pracy Axidus w odpowiedzi na szokujące nagranie z materacami i paletami (widoczne na ich stronie internetowej oraz Facebooku od 2 października 2018 r.)

W oświadczeniu wydanym przez agencję Axidus czytamy:

Film jest prawdziwy, pochodzi z lipca tego roku. Ukazuje on jednak jednostronny obraz sytuacji. Okoliczności, w których się znaleźliśmy były nagłe i wyjątkowe, były incydentem a nie praktyką w naszej firmie. (…) Ta sytuacja była wyjątkowa i trwała łącznie 2 noce, po których pracownicy zostali zakwaterowani we właściwy sposób.

Jednocześnie w wyżej zacytowanym sprostowaniu znajduje się zapewnienie, że agencja posiada certyfikaty SNF będące gwarantem tego, iż pracownicy tymczasowi mieszkają bezpiecznie i to w warunkach o odpowiednim standardzie.

Tak Axidus oszukuje Polaków! Publikacja z 17 czerwca 2018 r.

,,Zanim pracownicy trafili na halę, na której nagrano film, najpierw przez tydzień mieszkali w namiocie". Publikacja z 1 października 2018 r.

Czy kiedyś traktowali Polaków lepiej? Publikacja z 2 października 2017 r.

Na swojej stronie internetowej mamią pracą, która będzie ,,czystą przyjemnością" i ,,niemal rozrywką". Czy BRUDY Axidusa wreszcie ktoś upierze?

Na swojej stronie internetowej Axidus kusi atrakcyjnymi i różnorodnymi warunkami zatrudnienia. Dostępne są oferty pracy na produkcji, w ogrodnictwie, sprzątanie eventów, naprawa palet, a nawet na stanowisku orderpickera (zbierającego zamówienia za pomocą skanera). Oczywiście mają też coś dla młodych – na studentów i uczniów czekają już oferty pracy WAKACJE 2019. Ile prawdy jest w tych ofertach? Co czeka Polaków, którzy zdecydują się wyjechać do Belgii, Rotterdamu, czy okolic Hagi w poszukiwaniu uczciwych zarobków i zajęcia dającego osobistą satysfakcję?

Ogłoszenia pracy w Holandii z Axidusem wyglądają kolorowo i mogą zachęcać zwłaszcza młodych ludzi. Ale Polakom, którzy poznali tą agencję raczej nie jest do śmiechu...

Axidus od lat stara się budować dobre relacje z internautami. Czasem rzuci kilka biletów na pociechę fanom sportu, innym razem ma w zanadrzu jakiś drobiazg dla wiernych followersów na FB...

,,Żadnej pracy się nie boję"! albo ,,We Can Do It!"- nawiązania do tych haseł w logo agencji są widać nieprzypadkowe. Kto, jak nie nasi rodacy potrafi znieść pracę w tak fatalnych warunkach???

Czy słyszeliście już opinie o pracy za pośrednictwem agencji Axidus? A może ktoś z Was ma pozytywne wrażenia podczas zatrudnienia lub po zakończeniu współpracy z nimi? Jesteśmy ciekawi Waszych reakcji.