Poznań: z głośnika na balkonie rozbrzmiała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”

Poznań: z głośnika na balkonie rozbrzmiała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”

Ostatnie wydarzenia w radiowej Trójce wywołały burzę. „Lista przebojów” Marka Niedźwieckiego została ocenzurowana, co zupełnie kłóci się z wolnością słowa. Gdy na pierwszym miejscu znalazła się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”, dyrekcja radia zdecydowała o unieważnieniu notowania. Utwór, który został usunięty z pierwszego miejsca to śpiewana krytyka wobec Jarosława Kaczyńskiego, który 10 kwietnia złożył kwiaty na grobie swojego brata Lecha Kaczyńskiego.

Kinga Kwiecień
28.05.2020, 22:11

Wybrał się on na Powązki, lekceważąc obostrzenia epidemiologiczne. Nie spodobało się to ludziom, ponieważ wszystkich obywateli obowiązywał wówczas zakaz wstępu na cmentarze. Kazik postanowił wyśpiewać to, co jemu i wielu rodakom leżało na sercu…

Na zdjęciu poniżej Kazik Staszewski ze swoim własnym plakatem sprzed lat:

Po ocenzurowaniu „Listy przebojów”, Marek Niedźwiecki zdecydował się zaprotestować przeciwko takim działaniom i odszedł z Trójki. Inni dziennikarze poszli jego ślady i w ten sposób stacja straciła także Piotra Kaczkowskiego oraz Piotra Stelmacha.

Wielu artystów wycofało swoje utwory ze stacji, która nie pozwala na wolność słowa. Wśród piosenkarzy bojkotujących radio możemy wyróżnić znane postaci, takie jak na przykład: Daria Zawiałow, Artur Rojek, Organek, czy przedstawiony na zdjęciu poniżej Dawid Podsiadło...

Wyświetl ten post na Instagramie.

Oprócz artystów, zaprotestowało również wielu słuchaczy radia, którym Trójka towarzyszyła od najmłodszych lat. Dla wielu osób była to najbardziej kultowa stacja!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Jednym z przeciwników działań w radiowej Trójce jest mieszkaniec jednego z bloków na osiedlu Bolesława Chrobrego na poznańskim Piątkowie.

Przyłączył się on do ogólnopolskiej akcji „Ból”. To inicjatywa zorganizowana przez internautów, którzy postanowili odtwarzać piosenkę na wszystkich dostępnych im nośnikach, niezależnie od miejsca, w którym będą się aktualnie znajdować.

Bohater tej historii - pan Marcin wywiesił na swoim balkonie wielki transparent z napisem „Twój ból jest lepszy niż mój”. Tytuł piosenki Kazika był napisany czerwoną czcionką, która rzucała się w oczy, jednak w razie gdyby ktoś przeoczył płachtę…

Wyświetl ten post na Instagramie.

Równo o godzinie 12.30 pan Marcin włączył utwór ocenzurowany przez radio, który teraz rozbrzmiewał z głośników wystawionych przez niego na balkon.

© Instagram / agaaugustyniak

Mieszkańcy bloku nr 17 wyszli z zaciekawieniem na swoje balkony, żeby posłuchać piosenki i wesprzeć sąsiada w tej inicjatywie.

Na osiedlowym chodniku na przeciwko budynku zatrzymało się kilkunastu przechodniów, którzy po wysłuchaniu piosenki, zaczęli bić brawo!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Pan Marcin nie spodziewał się takiej reakcji otoczenia:

Jestem miło zaskoczony reakcją sąsiadów i mieszkańców Piątkowa, w 99 procentach była ona pozytywna. Kilka osób inaczej odebrało tę akcję, ale właśnie po to puściłem piosenkę - by każdy mógł mieć swoje poglądy i przekonania. Nie musimy się z nimi zgadzać, ale wszyscy powinniśmy o nie walczyć.

Jako znawca twórczości Kazika, porównał utwór do płyty sprzed lat:

Fanem Kazika jestem od czasów ogólniaka, a ten ostatni utwór bardzo przypomina mi klimat płyty Kultu "Tata Kazika". Cieszę się, że w końcu ktoś głośno powiedział, co mu w duszy gra.

Zobaczcie oficjalny teledysk Kazika do utworu "Twój ból jest lepszy niż mój":

A czy wy podobnie jak pan Marcin słuchaliście płyt Kazika? Co myślicie o sytuacji, która miała miejsce w radiowej Trójce?