Proboszcz poprosił, żeby koperty były grubsze o 50 lub 100 zł w stosunku do zeszłego roku

Proboszcz poprosił, żeby koperty były grubsze o 50 lub 100 zł w stosunku do zeszłego roku

Do wiernych parafii św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej na Podlasiu dotarł niecodzienny apel tamtejszego proboszcza. Duchowny podał o jakie kwoty powinno zwiększyć się datki na parafię składane w czasie kolędy.

Adam Opioła
4.01.2019, 01:19

Prośba, aby kwota przeznaczona na ofiarę była wyższa pojawiła się na stronie internetowej parafii. Proboszcz uzasadnił ją potrzebą budowy nowego parkingu dla odwiedzających świątynię. W ogłoszeniu wyjaśniono również, że kolęda ma być rodzinnym przeżyciem, na którym powinni być obecni wszyscy domownicy.

Dom powinien być odpowiednio przygotowany do kolędy

© Wikimedia

Parafian poinstruowano także, aby odpowiednio przygotowali swój dom: stół nakryty obrusem, na nim dwie zapalone świece gromniczne, krzyż, woda święcona i kropidełko.

Parafianie zostali poproszeni, aby kwota ofiary była wyższa o 50, albo 100 zł

Wierni zostali także poproszeni, aby mieszkańcy wyznaczonej miejscowości przyjechali po księży na kolędę. Wizyta duszpasterska w podlaskiej miejscowości trwa w tym roku od 28 grudnia do końca stycznia 2019 roku.

(...) Jak w latach ubiegłych ksiądz proboszcz nie wyznacza wysokości składki, liczy na zrozumienie konieczności wydatków, a także o gospodarnym ich spożytkowaniem. W roku 2019 chcemy wykonać większy parking dla wiernych przyjeżdżających do kościoła. Chcemy wykonać to w ciągu jednego roku. To drogi i ambitny plan. Ks. proboszcz pokornie prosi o zwiększenie ofiary, o 50 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. A rodziny, które czują się zamożne o 100 zł. - podaje strona niewodnica-parafia.parafia.info.pl.

© https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Niewodnica_Koscielna_-_Kosciol_pw._sw._Antoniego_Padewskiego.jpg

Cała sprawa została opisana przez "Kurier Poranny" na stronie poranny.pl. Wśród komentarzy internautów pod artykułem znalazło się wiele niepochlebnych opinii względem apelu proboszcza. Pojawiły się także komentarze aprobujące prośbę duchownego.

Opró negatywnych opinii względem apelu proboszcza znalazły się także głosy przypominające jaki jest prawdziwy sens kolędy. Jeden z internautów napisał:

Zapewniam Państwa, że większość osób wie jak należy przygotować się do kolędy. Wie też w jakiej wysokości może złożyć dobrowolną ofiarę kolędową.Tego uczyli nas Rodzice i Dziadkowie. My też pielęgnujemy tę piękną tradycję. Warto odwiedziny kolędowe przeżyć w duchu radości bożonarodzeniowej, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Naprawdę warto.

A Wy co myślicie o prośbie proboszcza z Podlasia?

Czy osoby duchowne powinny apelować do wiernych, aby na kolędzie dawali więcej do koperty?