Profesjonalny skrzypek gra w schronisku dla zwierząt utwory Bacha, a psy to uwielbiają (wideo)

Profesjonalny skrzypek gra w schronisku dla zwierząt utwory Bacha, a psy to uwielbiają (wideo)

Życie w schronisku, nawet, jeśli jest to miejsce z naprawdę dobrą opieką, bywa dla zwierząt smutne i monotonne. To przecież dla piesków nie to samo, co posiadanie wygody i bezpieczeństwa, jakie daje właściciel we własnym domu.

Kamila Mrozek
22.11.2019, 09:15

Pewien znany muzyk wie, jak czują się zwierzęta przebywające w schronisku i postanowił im pomóc. Poznajcie skrzypka, który poddaje bezdomne psiaki swoistej muzykoterapii :)

Ten muzyk grywał na skrzypcach w różnych zakątkach świata i to w bardzo prestiżowych miejscach. Chętnie przyznaje jednak, że jego ulubione koncerty, to te skierowane do piesków z lokalnego schroniska ASPCA (Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt).

Martin Agee z Nowego Jorku to jeden z najbardziej rozpoznawalnych skrzypków na świecie. Jest synem znanego nauczyciela muzyki z Kolorado, podobno swoją przygodę z grą na skrzypcach zaczął już w wieku 4 lat.

© Westchester Philharmonic

Martin został wolontariuszem schroniska ASPCA po tym jak stracił swojego ukochanego charta, z którym spędził 12 lat. Muzyk w swojej aplikacji na wolontariusza napisał trochę żartobliwie, że kiedy nim zostanie, może grywać pieskom na skrzypcach.

© classicfm.com

W świetle najnowszych badań okazało się, że gra na instrumentach może być dla opuszczonych i chorych zwierząt bardzo terapeutyczna. Muzyka klasyczna może sprawić, że psy ze schroniska czują się bardziej bezpieczne i zrelaksowane.

© classicfm.com

Kiedy Martin został już wolontariuszem w schronisku, postanowił sprawdzić, czy pieski faktycznie będą chętnie słuchały jego muzyki. Teraz bardzo często grywa im swojego ukochanego Bacha.

© anima.tv

"Nigdy nie zapomnę pierwszego dnia w schronisku. Wiele z tych psów doznało traumy i tutaj stopniowo wracają do zdrowia. Czasem muszę powstrzymywać łzy. Psy, dla których gram są na różnych etapach zdrowienia, wiele jest okaleczonych, zaniedbanych, po prostu smutnych" - zdradził muzyk wolontariusz.

© classicfm.com

Kiedy Martin gra Bacha, Haendla i Mozarta pieski ze schroniska natychmiast przestają szczekać i układają się na swoich legowiskach. Są gotowe by z uwagą słuchać występów skrzypka.

© classicfm.com

"W pewnym momencie swojego życia bardzo chciałem ponownie nawiązać kontakt ze zwierzętami" wspomina muzyk. Psy ze schroniska merdają ogonami i wyją z zachwytu, kiedy widzą, że zbliża się ich artysta ze swoim instrumentem.

© classicfm.com

Kiedy Martin siada na stołeczku i bierze w ręce instrument, słychać głośne szczekanie. Ale gdy tylko zaczyna pocierać smyczkiem o struny, reakcja psów ze schroniska jest niesamowita. Wyglądają na skupione, zaraz przestają szczekać i biegać wokoło.

Trudno powiedzieć, czy słuchacze Martina mają jakieś swoje ulubione utwory, ale właściciele schroniska potwierdzają, że wizyty muzyka i jego gra dla bezdomnych psów ma ogromne znaczenie terapeutyczne.

© classicfm.com

Co sądzicie o graniu dla piesków mieszkających w schronisku?

Czy w Polsce taka forma pomocy zwierzętom też mogłaby się sprawdzić?