Przebiera swoją córeczkę za znane kobiety z całego świata. Jest nawet Maria Skłodowska-Curie!

Przebiera swoją córeczkę za znane kobiety z całego świata. Jest nawet Maria Skłodowska-Curie!

Liberty Jaine jest jeszcze berbeciem, a już zaistniała w internecie! Na mediach społecznościowych ma zbiór zdjęć, ale nie są to zwykłe zdjęcia dziewczynki w dziecięcych ubrankach. Ta mała gwiazda jest na nich przebrana za znane i wpływowe kobiety, które z pewnością każdy kojarzy! Kreatywna mama dziewczynki, Jenelle Wexler, sama robi te zapierające dech w piersiach charakteryzacje. Chce w ten sposób upamiętnić kobiety, które odcisnęły swój ślad na kartach historii.

Kinga Kwiecień
27.11.2019, 20:57

Realizacja tej inicjatywy zaczęła się od od Fridy Kahlo. To właśnie rysy twarzy słynnej meksykańskiej malarki przyszły na myśl Jenelle, gdy patrzyła na swoją czteromiesięczną córeczkę. Stwierdziła, że podobieństwo jest uderzające i postanowiła przebrać swoje maleństwo tak, by do złudzenia przypominało Fridę Kahlo.

Teraz Liberty ma ponad półtora roczku, a jej mama nadal z chęcią przebiera ją za znane kobiety i publikuje zaaranżowane zdjęcia na Instagramie.

Kobieta zwraca uwagę internautów na postacie historyczne oraz współczesne bohaterki, wyróżniające się osiągnięciami, nadzwyczajnymi talentami, aktywnością w walce o swoje prawa, czy dążeniem do spełnienia niecodziennych marzeń.

Mam nadzieję, że kiedy Liberty dorośnie i popatrzy na te zdjęcia, uzna je za zabawne i pozytywne. Próbowałam uchwycić w Liberty esencję tych wspaniałych kobiet.

Chciałam również zwrócić uwagę na ich osobiste historie, by pokazać, jak ważne były działania tych kobiet w kształtowaniu naszego społeczeństwa. Wierzę, że te kobiety nadal inspirują współczesne dziewczyny do przekraczania granic i dążenia do sukcesu. Uważam, że ważne jest oddanie hołdu kobietom, które przyczyniły się do rozwoju innych przedstawicielek płci pięknej. Mam tylko nadzieję, że są to osoby, które i Liberty zechce w przyszłości podziwiać.

Dostaję tak pozytywną odpowiedź od moich przyjaciół i rodziny.

Nie tylko bliscy dają wsparcie mamie i jej słodkiej córeczce. Internauci również podziwiają pomysły Jenelle Wexler. Nawet sami wychodzą z sugestiami, jakie kobiety warto jeszcze przedstawić!

1. Frida Kahlo

Frida Kahlo, a właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón, to meksykańska malarka słynąca z autoportretów. Jej sztuka ma bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej oraz indiańskiej. Często określa się ją jako sztukę naiwną bądź folkową i surrealistyczną. Charakterystyczna dla Kahlo była tematyka powiązana bezpośrednio z cierpieniem i bólem fizycznym.

2. Whoopi Goldberg

Amerykańska aktorka i piosenkarka. Jej role były dramatyczne lub dla kontrastu komediowe. Początki jej przygody ze sceną zaczęły się, gdy miała zaledwie osiem lat! Wybrała dla siebie pseudonim Whoopi Cushion (czyli Poduszka Pierdzioszka). Widocznie jej dusza komediantki odegrała znaczną rolę przy tworzeniu pseudonimu artystycznego. Jednak za poradą matki zaczęła przedstawiać się nazwiskiem Goldberg. Lubicie jej drugoplanową rolę w filmie Uwierz w ducha? Dostała za nią Oscara!

3. P!nk

Bardzo popularna i znana na całym świecie amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, tancerka, producentka muzyczna i aktorka. Na początku wzorowała się na swojej wielkiej idolce - Madonnie, a jej muzyka była zbliżona do nurtu R&B. Później zaczęła tworzyć pop-rock i przy tym gatunku została.

4. Kleopatra

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zna Kleopatrę i nawet dzieci wiedzą, jak ważną postacią w historii była ta kobieta. A czy wiecie, jakie tytuły nosiła piękna i wpływowa Kleopatra? Nazywano ją Królową, Nową Boginią, Boginią Miłującą Ojca oraz Boginią Miłująca Ojczyznę.

5. Statua Wolności

Pomnik, utrzymany w stylu neoklasycyzmu realistycznego. Jest to wspaniałe dzieło kolosalnych rozmiarów. Wysokość wraz z cokołem to aż 93 m! Monumentalny pomnik francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego przedstawia kobietę trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.

6. Rosie the Riveter

Znajomy obrazek? Rosie the Riveter to kulturalna ikona II wojny światowej. Reprezentowała kobiety, które pracowały w fabrykach i stoczniach podczas II wojny światowej. W tamtych czasach, kobiety podejmowały zupełnie nowe prace, zastępując mężczyzn, którzy wstąpili do wojska. Rosie the Riveter jest uznawana za symbol amerykańskiego feminizmu i siły ekonomicznej kobiet.

7. J.K. Rowling

Fenomenalna brytyjska pisarka, której nazwisko znają wszyscy fani Harrego Pottera. Sławę przyniosła jej właśnie seria powieści fantasy „Harry Potter”! Dzięki popularności książek opowiadających o losach młodego czarodzieja, Rowling wpisała się na dobre we współczesną kulturę.

8. Sandra Day O’Connor

Sandra Day O’Connor to pierwsza kobieta-sędzia Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska prawniczka urzędowała w sądzie od 1981 do 2006 roku, wywierając ogromny ślad na Amerykańskim sądownictwie. Co więcej, należała do prestiżowej, kilkuosobowej instytucji, dzięki czemu była w tamtych latach jedną z najbardziej znaczących kobiet na świecie!

9. Sally D. Murphy

Ta dzielna kobieta służyła jako lotnik armii Stanów Zjednoczonych! Była pierwszą pilotką helikoptera w armii amerykańskiej, ponadto otrzymała wyróżnienie za 27 lat służby.

10. Missy Elliot

Melissa Arnette Elliott, bardziej znana jako Missy Elliot jest raperką, która w 2019 roku otrzymała nagrodę MTV Video Vanguard Award. Współpracowała z wieloma innymi kobietami z branży muzycznej i wydała mnóstwo przebojów, które są popularne nie tylko w Ameryce, ale na całym świecie.

11. Święta Matka Teresa z Kalkuty

Jest to święta Kościoła katolickiego. Albańska zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, a także laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1979.

12. Cher

Cher zyskała popularność w 1965, śpiewając w fenomenalnym duecie Sonny & Cher. Znacie utwór „I Got You Babe”? Jest to symbol ruchu hippisowskiego w USA, który pokazuje światu bunt dzieci-kwiatów. Dotarł na pierwsze miejsce nie tylko amerykańskich, ale i brytyjskich list przebojów. Cher ma wiele zasług dla kultury, a jej życiorys jest niezwykle barwny.

13. Sacajawea

Określana mianem „Kobiety Ptak” była indiańską przewodniczką i tłumaczką podczas ekspedycji Lewisa i Clarka na zachód. Kobieta przyszła na świat w górach Lemhi jako córka wodza plemienia Szoszonów. Gdy miała blisko dziesięć lat, została uprowadzona przez Indian z plemienia Hidatsa. Jej biografia jest bardzo intrygująca. Wyszła za mąż za trapera i handlarza futer, który ponoć wygrał ją w kości!

14. Björk

Ta uzdolniona kobieta zaczęła swoją karierę w wieku 11 lat. Pochodzi z Islandii, z Reykjavíku. Łącząc w sobie elektroniczne i organiczne dźwięki, jej muzyka często balansowała pomiędzy naturą, a technologią. Kilka albumów Björk znalazło się w pierwszej dwudziestce na amerykańskiej liście Billboard 200!

15. Chloe Kim

Jest to amerykańska snowboardzistka i jednocześnie najmłodsza kobieta, która zdobyła olimpijski medal na snowboardzie w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018.* Jest czterokrotną złotą medalistką X Games i pierwszą kobietą, która zdobyła dwa złote medale w snowboardzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, więc zostanie zapamiętana przez fanów tej dyscypliny sportu!

16. Judy Garland

Judy Garland to amerykańska piosenkarka, aktorka i tancerka. Jej kariera kwitła aż czterdzieści pięć lat, a ona sama zyskała status międzynarodowej gwiazdy, zarówno w roli piosenkarki, jak i aktorki musicalowej oraz dramatycznej. Trafił do niej Oscar dla „młodego wybitnego wykonawcy”, Złoty Glob, nagroda Grammy, nagroda im. Cecila B. DeMille’a za udział w filmach oraz specjalna nagroda Tony.

17. Lady Gaga

Tej piosenkarki, kompozytorki, pianistki i autorki tekstów, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Lady Gada to bardzo popularna gwiazda naszych czasów!

18. Julia Child

Ta kobieta miała ogromny wpływ na amerykańską kuchnię. Spopularyzowała wśród amerykanów kuchnię francuską. Julia Child to kucharka, autorka książek kucharskich i programów kulinarnych.

19. Josephine Baker

Freda Josephine McDonald, czyli Josephine Baker, to francuska tancerka, aktorka, piosenkarka, a także agent wywiadu pochodzenia afroamerykańskiego! Była podziwianą kobietą, znaną światu ze swego ekscentryzmu. Wiecie, że lubiła przechadzać się z egzotycznym gepardem?

20. Grace Hopper

Była jednym z pierwszych programistów komputerowych w historii! Twierdziła, że języki programowania powinny być zrozumiałe i uniwersalne jak angielski. Miało to kolosalny wpływ na rozwój jednego z pierwszych języków programowania, który nosi nazwę COBOL. Grace Hopper otrzymała 40 dyplomów z uniwersytetów na całym świecie, a na tym się nie skończyło, ponieważ otrzymywała też liczne należne jej nagrody i wyróżnienia.

21. Greta Thunberg

Jest to szwedzka aktywistka, którą martwią sprawy zmieniającego się klimatu. W 2018 roku, pod budynkiem szwedzkiego parlamentu rozpoczęła protest przeciwko zmianom klimatu. Jest działaczką na rzecz dobra naszej planety.

22. Maria Salomea Skłodowska-Curie

Nasza narodowa duma! Polska fizyczka i chemiczka. Jej zasługą jest rozwinięcie teorii promieniotwórczości oraz technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Odkryła także dwa nowe pierwiastki – rad i polon. Została dwukrotną laureatką Nagrody Nobla.

Które z przebrań najbardziej wam się podoba?