11 Ekstremalnych Przelotów Samolotów. Filmy Zapierają Dech w Piersiach!

11 Ekstremalnych Przelotów Samolotów. Filmy Zapierają Dech w Piersiach!

Wielu z nas deklaruje, że nieraz podróżowało samolotem i że loty sprawiają im zwykle sporą przyjemność. Też zaliczacie się do tej grupy miłośników latania? A może sama myśl o wejściu na pokład podniebnej maszyny przyprawia Was o dreszcz przerażenia?

Kamila Mrozek
4.12.2019, 14:27

Transport lotniczy jest dziś uważany za najbezpieczniejszy środek transportu, ale warto wiedzieć, że nie zawsze podróż samolotem wygląda efektownie i jest komfortowa. Oto co się może stać, gdy pilot natrafi na złe warunki pogodowe, albo musi wylądować w bardzo nietypowym miejscu.

Kiedy lot samolotem przebiega spokojnie, tak naprawdę wiele zależy od umiejętności pilota. No bo jak tu bezpiecznie przelecieć obok drapaczy chmur?

© o2.pl

Nawet nieprzyjemne turbulencje są niczym w porównaniu z przeszkodami, jakie musi omijać niejeden pilot. Mamy nadzieję, że podczas Waszych lotów nie było tak wielkiego zagrożenia, jak na poniższej fotce...

© wiadomosci.gazeta.pl

Jesteście ludźmi o naprawdę mocnych nerwach? Jeśli tak, to zapraszamy do obejrzenia filmików z ekstremalnymi przelotami samolotów!

© wiadomosci.gazeta.pl

#1 W australijskim mieście Brisbane co roku odbywa się święto Riverfire, kończące się ekstremalnym pokazem lotniczym. Niedawno w internecie pojawiło się to niezwykłe nagranie, pokazujące samolot lecący pomiędzy drapaczami chmur.

W tym oryginalnym pokazie uczestniczył samolot C-17A Globemaster. Reporter telewizyjny Rob Morrison pokazał też ciekawe nagrania z kokpitu. Widać na nich, jak doświadczeni piloci sprawnie prześlizgują się między budynkami.

#2 To lądowanie na plaży w St. Maarten wyglądało bardzo groźnie. Tylko centymetry dzieliły gapiów od przelatującego samolotu!

St. Maarten to mała wyspa położona na Karaibach. Wyróżnia ją bardzo trudny dla pilotów pas startowy, którego oba końce dzieli od wody tylko niewielki odcinek plaż. Aby zminimalizować ryzyko wypadku w tym miejscu, tylko najbardziej doświadczeni piloci otrzymują zgodę na lądowanie w porcie Princess Juliana.

#3 Lotnisko w Birmingham pokazuje, że wcale nie trzeba wiele, by samolot "szalał" w przestworzach.

Silne podmuchy wiatru w tym miejscu sprawiają, że każde podejście do lądowania może mieć dramatyczny przebieg.

#4 Lotnisko Courchevel we francuskim kurorcie narciarskim to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Pas startowy ma tam zaledwie 537 metrów długości i swoim ukształtowaniem przypomina tor.

#5 Lotnisko Lukla w Nepalu to postrach niejednego pilota. Pas startowy zaczyna się nad przepaścią, a z drugiej strony jest zakończony skalną ścianą. "Masz tylko jedną szansę" mawiają piloci, którzy muszą zmierzyć się z tym niebezpiecznym miejscem...

#6 Czasem wcale nie trzeba korzystać z ekstremalnego lotniska, żeby zafundować sobie lot jak z horroru. A wydawać się mogło, że maszyna taka jak Boeing 747 jest całkowicie odporna na porywy wiatru...

A tak może lądować Boeing 777-300ER na lotnisku Chopina w Warszawie podczas trudnych warunków atmosferycznych...

#7 Oto widoki z okolic praskiego lotniska Vaclava Havla z lądującym Boeingiem 737-430 linii Horizon Air. Początkowo samolot podchodził do lądowania bez problemu. Kilka metrów nad pasem uderzył go jednak podmuch silnego, bocznego wiatru.

#8 Czy widzieliście lądowanie na autostradzie? W kwietniu 2011 r. nad ruchliwą autostradą w Kanadzie zepsuł się silnik samolotu Cessna 172. Na szczęście pilotowi udało się bezpiecznie wylądować w tych ekstremalnych warunkach..

#9 Pasażerowie tego Airbusa linii Lufthansa lądującego w kanadyjskim Calgary mogli mówić o wielkim szczęściu. W ich maszynę uderzyły potężne podmuchy wiatru, który szalał tego dnia nad prowincją Alberta. Tylko dzięki przytomności pilota udało się uniknąć tragedii.

#10 To wodowanie lotu US Airways 1549 z 15 stycznia 2009. Airbus A320-214 pilotowany przez Ch.Sullenbergera, miał wykonać lot rejsowy do Charlotte, a następnie do Seattle. Samolot w wyniku zderzenia z kluczem dzikich gęsi utracił moc w silnikach. Pilot wylądował awaryjnie na nieoblodzonej tafli rzeki Hudson.

#11 Na koniec przypomnijmy głośne lądowanie kapitana Tadeusza Wrony Boeingiem 767-300ER, z awarią podwozia, które odbyło się 1 listopada 2011 na Lotnisku Chopina w Warszawie. Było to jedyne w historii tego portu lotniczego lądowanie ze schowanym podwoziem.

Co Waszym zdaniem jest największym zagrożeniem podczas podróży samolotem?

Który z powyższych filmików uważacie za najbardziej ekstremalny pokaz umiejętności pilotów?