Urząd Skarbowy Sprawdza Wesela. 11 Pytań Zawartych w Wezwaniach - m.in. o Koszt Wystroju Kościoła

Urząd Skarbowy Sprawdza Wesela. 11 Pytań Zawartych w Wezwaniach - m.in. o Koszt Wystroju Kościoła

Większość z nas nie przepada za urzędami, a szczególnie za tak zwaną skarbówką. Urząd Skarbowy w Rypinie swoją ostatnią akcją z pewnością nie zaskarbił sobie sympatii internetu. Niektóre młode małżeństwa z Rypina zostały niemile zaskoczone, kiedy otrzymały z urzędu pismo zawierające 11 szczegółowych pytań odnośnie ich wesel, które odbyły się... dwa lata temu!

Marek Rajman
5.11.2018, 01:18

Urząd Skarbowy w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) przed paroma dniami sam wystawił się na krytykę internautów. Małżeństwa, które brały w tej miejscowości śluby w 2016 roku, otrzymały pisma z serią zapytań dotyczących firm i osób prywatnych, które świadczyły usługi podczas zabaw weselnych. Urzędnicy pytali o kwoty jakie młode pary zapłaciły za kwiaty lub wystrój sali, o to, kto im polecił zespół muzyczny i czy oni sami polecali kapelę komuś innemu. I choć urząd zarzeka się, że nie ma w tym nic niezwykłego, to w internecie zawrzało...

 1. Gdzie i kiedy odbyła się uroczystość weselna? Proszę o wskazanie dokładnej daty, nazwy, adresu wynajętej sali/domu weselnego.

 2. Jaką kwotę zapłacili Państwo za wynajem sali wraz z obsługą uroczystości? Czy otrzymali Państwo potwierdzenie zapłaty?

 3. Kto zajmował się wystrojem sali weselnej/kościoła? Proszę wskazać dane tych osób.

 4. Jaką kwotę zapłacili Państwo za usługę wystroju sali/kościoła? Czy otrzymali Państwo potwierdzenie zapłaty?

 5. Kto zajmował się dokumentacją fotograficzną/filmowaniem? Proszę wskazać dane tych osób.

 6. Jaką kwotę zapłacili Państwo za usługę fotograficzną/filmowania? Czy otrzymali Państwo potwierdzenie zapłaty?

 7. Jaki zespół zajmował się oprawą muzyczną Państwa uroczystości weselnej, która odbyła się w 2016 roku? Proszę podać pełną nazwę zespołu.

 8. Z kim z członków zespołu zawarli Państwo umowę? W przypadku sporządzenia pisemnej umowy proszę o przesłanie jej kserokopii.

 9. Skąd pozyskali Państwo informację o tym zespole? Proszę wskazać dane osób, które poleciły Wam zespół, adres strony internetowej lub inne źródło informacji.

 10. Jaką kwotę oraz komu zapłacili Państwo za wykonaną przez zespół usługę oprawy muzycznej wesela? W przypadku posiadania potwierdzenia zapłaty proszę o dostarczenie jego kserokopii.

 11. Czy polecali Państwo ten zespół innym osobom lub uczestniczyli w imprezach, których oprawę muzyczną zajmował się ten zespół? Proszę wskazać dane tych osób oraz daty imprez.

7 dni na odpowiedź

W piśmie urzędnicy szczegółowo wypytują o szereg spraw związanych z weselami, które odbyły się w Rypinie w 2016 roku. Według wielu internautów jest to desperacka próba doszukania się nieścisłości w zeznaniach finansowych osób, które brały wówczas ślub, oraz wszystkich, którzy świadczyli usługi podczas wesela. Próba sprawdzenia - kto pracował na czarno i kto nie podzielił się swoim wynagrodzeniem ze skarbem państwa.

Internauci wysnuli teorię, że urzędy skarbowe mogą tworzyć bazy danych na temat firm i osób świadczących usługi przy organizacji weseli. Czemu? Żeby móc w przyszłości skutecznie i skrupulatnie sprawdzić czy wszyscy należycie rozliczają się z fiskusem...

Niby wezwanie, a jednak prośba?

Choć na piśmie ewidentnie widnieje słowo "wezwanie", a dokument okraszony jest odpowiednim artykułem ustawy i 7-dniowym terminem odpowiedzi, urzędnicy utrzymują, że pary, które otrzymały wspomniane pismo wcale nie mają obowiązku na nie odpowiadać. "To tylko prośba" - tak tłumaczy to Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Jeśli faktycznie to tylko "prośba", zastanawia fakt, że treść pisma jest napisana w dość stanowczym, oficjalnym tonie, a pytania niemal natarczywe. Prośby o podanie danych osób, które wykonywały rozmaite usługi podczas wesela, wiele osób zinterpretowało jako... zachęcanie do donosów!

To nie pierwsza tego typu akcja urzędu skarbowego - podobne listy rozsyłały oddziały skarbówki w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zakopanem. Tam jednak urzędnicy od jakiegoś czasu podejrzewali kilka firm organizujących wesela o oszustwa podatkowe. W przypadku sprawy z Rypina wygląda to nieco inaczej - wydaje się, że tamtejszy urząd próbuje na zapas zrobić wywiad na temat wszelkich możliwych wykonawców usług zajmujących się organizacją weseli - restauratorów, fotografów, kamerzystów, muzyków, florystów i tak dalej. Po co? Można się tylko domyślać, ale w komentarzach internautów pojawiają się teorie, że urzędy będą chciały tworzyć specjalne bazy danych, by na ich podstawie później móc skrupulatnie "prześwietlić" wszystkich dostawców usług.

Działalność skarbówki z Rypina skomentował nawet polityk Przemysław Wipler.

Fala hejtu wylała się na urzędników...

Urzędy skarbowe nie cieszą się w Polsce zbyt dużą sympatią, więc nie jest zaskoczeniem, że pismo urzędników z Rypina, wywołało falę krytycznych uwag wśród internautów. Nie zostawiono suchej nitki na tamtejszym oddziale skarbówki, a pismo, które otrzymały pary, uznano za bardzo nieeleganckie, niektórzy jawnie oskarżali urzędników o - nie do końca zgodne z prawem - próby wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni podatników.

kogoś ze skarbówki już zdrowo po........!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ciekawe czy jak mieli swoje wesele pracownicy Skarbówki którzy wysyłają te pisma tak ze wszystkiego się rozliczyli??????????????

To bardzo chory Kraj .Choroba postępuje...

A niech zapytają ile kto razy chodził sikać, ile razy podniósł łyżkę z rosołem do ust.....

Tego naczelnika powinno się wyrzucić z urzędu za taką nadgorliwość!

A co? Urzędasy nie urządzali wesel sobie lub swoim dzieciom? Nie wiedzą, ile płacili fotografowi czy kapeli? Co za chamstwo!

Coraz większych głąbów zatrudnia się na wszelkiego rodzaju stanowiskach. Rozum dziś na wagę złota.

Najwyższa pora zając się również życiem prywatnym naczelników skarbówki i pracowników!!

Co sądzicie o piśmie, które otrzymały pary z Rypina? Czy taka działalność urzędu skarbowego jest etyczna?