Nie pozwalajcie dzieciom kąpać się przy drewnianych palach. Ratownik pokazuje, co może się wydarzyć.

Nie pozwalajcie dzieciom kąpać się przy drewnianych palach. Ratownik pokazuje, co może się wydarzyć.

Jak wiemy, woda bywa niebezpieczna. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie wiążą się z nabraniem wody w płuca. Dlaczego zatem tak często nie stosujemy się do ostrzeżeń? Ratownik z Ustki uświadamia, jak ważne jest ich przestrzeganie.

Kinga Kwiecień
15.08.2019, 12:33

Z policyjnych statystyk wynika, że w czerwcu tego roku utonęło aż 120 osób!

© Facebook / Adrian Aleksandrowicz

W lipcu 2019 odnotowano 71 osób, które zatonęły, a to wszystko to tylko dane wstępne, więc liczby mogą jeszcze wzrosnąć.

Pływanie po alkoholu, przecenianie swoich faktycznych możliwości, wchodzenie do zbiorników wodnych, w których kąpiele są zabronione… To tylko niektóre z powodów, przez które zabawa w wodzie może skończyć się tragedią.

© Facebook / Adrian Aleksandrowicz

52 - latek utonął w Bałtyku! Mężczyzna kąpał się przy niestrzeżonej plaży. Przyjechał z Kutna, by wypocząć nad morzem, ale coś poszło nie tak. Niestety sytuacja potoczyła się tak niefortunnie, że mimo prób uratowania 52 - latka, nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

Nie przeżył 15 - letni chłopiec! Ta historia wydarzyła się na początku sierpnia. Nastolatek utonął na Śląsku. Tego samego dnia, lecz w innym miejscu, zginęło też dwóch mężczyzn po sześćdziesiątce!

Kolejne ofiary utonięć w Zachodniopomorskim! W lipcu głośno było o sprawie zatonięcia 13 - letniego chłopca i mężczyzny w wieku 42 lat. Mężczyzna sprawował opiekę nad 13 - latkiem i jeszcze dwojgiem innych nastolatków, którym udało się wydostać z wody. Weszli do morza, pomimo tego, że była w tym miejscu wywieszona czerwona, ostrzegawcza flaga. Mężczyzny i 13 - latka nie udało się uratować.

© Facebook / Adrian Aleksandrowicz

Takich tragedii jest znacznie więcej! Pan Adrian, ratownik z Ustki, postanowił opublikować pewien film.

Pokazał na własnym przykładzie, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, gdy bawimy się nad wodą. Ostrogi brzegowe, czyli falochrony, zawsze są dobrze widoczne, ale nie zawsze uważamy, by się do nich nie zbliżać. Jest to jednak bardzo istotne, ponieważ poziom wody może się w tym miejscu znacząco zmienić!

© Facebook / Adrian Aleksandrowicz

Na nagraniu widać, że ratownik spaceruje w płytkiej wodzie i wszystko wygląda zupełnie bezpiecznie. Co dzieje się, gdy pan Adrian zbliża się do falochronów? Woda sięgająca mu ledwie ponad kostki, nagle drastycznie się zmienia! Krok dalej jest już tak głęboko, że dorosły mężczyzna jest zanurzony w wodzie aż po szyję!

To nakreśla nam, jak niebezpieczna może być woda! Ratownik dodał też kilka słów pod swoim filmikiem:

Nie kąpcie się blisko budowli hydrotechnicznych. Zwłaszcza z dziećmi. Wykonujcie polecenia ratowników, jeżeli sami nie potraficie myśleć.

A czy wy uważacie podczas zabaw nad wodą? Odpowiednio ostrzegacie swoje dzieci?