R. Biedroń uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci. "Równe prawa, wszystkie takie same prawa jak w związkach różnej płci".

R. Biedroń uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci. "Równe prawa, wszystkie takie same prawa jak w związkach różnej płci".

Lider "Wiosny", europoseł i kandydat Lewicy na prezydenta RP, Robert Biedroń był gościem Beaty Michniewicz w "Salonie politycznym Trójki". Nietrudno przewidzieć, że ten zdeklarowany homoseksualista oraz działacz na rzecz osób LGBT musiał się zmierzyć z trudnymi pytaniami np. o rodzicielstwo osób jednopłciowych.

Kamila Mrozek
19.02.2020, 10:47

Podczas tego spotkania polityk stwierdził dobitnie, że związki homoseksualne powinny mieć prawo do adopcji dzieci i wypowiedział swoje zdanie na temat celowości rozstrzygnięcia tej kwestii poprzez referendum.

Robert Biedroń to aktywny działacz na rzecz osób LGBT, były prezes Kampanii Przeciw Homofobii, pierwszy otwarcie deklarujący się homoseksualista w polskim parlamencie. Polityk do 2018 r. był prezydentem Słupska, a rok później został europosłem. Teraz Biedroń jest kandydatem Lewicy na prezydenta RP w wyborach 2020.

Beata Michniewicz pytała Roberta Biedronia o jego stosunek do wciąż powracającej kwestii związków partnerskich.

Zdaniem Biedronia:

Trzeba cywilizacyjnie dorównywać do tych, którzy już to zrobili. (...) Związki partnerskie są w większości krajów UE, Polkom i Polakom już dzisiaj w zdecydowanej większości to nie przeszkadza i trzeba to po prostu po ludzku uregulować raz na zawsze.

Odnosząc się do sugestii innego kandydata na urząd prezydencki - Władysława Kosianiaka-Kamysza z PSL, Biedroń podkreślił, że organizowanie w Polsce referendum na temat legalizacji związków partnerskich to wyraz lęku polityków przed jednoznaczną wypowiedzią na to pytanie.

W rozmowie na antenie radiowej Trójki padło również pytanie o adopcję dzieci przez pary homoseksualne.

Robert Biedroń stwierdził, że związki tego rodzaju powinny mieć takie prawa jak związki heteroseksualne:

Jak równość to równość. W tej kwestii także. Nie ma co kluczyć w tej sprawie. Takie dzieci już są, wychowują się w takich związkach - podkreślił dobitnie polityk.

Według danych z 2019 roku zdecydowana większość Polaków nie chce nawet słyszeć o adopcji dzieci przez homoseksualistów, a wielu z nich powołuje się nawet na argumenty Kościoła.

Dokumenty Kongregacji podkreślają, że związki jednopłciowe nie mogą zapewnić prawidłowego rozwoju osobowościowego adoptowanych dzieci, które są skazywane na wzrastanie w środowisku homoseksualnym.

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne w Polsce to wciąż temat wzbudzający wiele emocji i kontrowersji, także jeśli weźmie się pod uwagę raport amerykańskiego socjologa prof. Marka Regnerusa z 2012 r. Wynika z niego między innymi, że:

Dorosłe dzieci pochodzące z tęczowych domów częściej myślą o popełnieniu samobójstwa, częściej maję problemy z prawem, chętniej sięgają po narkotyki, mają problemy z budowaniem trwałych związków, nie radzą sobie z dochowywaniem wierności swoim partnerom i częściej korzystają z pomocy psychoterapeutów.

Czy pary jednopłciowe w Polsce powinny mieć prawo do adopcji dzieci?

Co sądzicie o legalizacji związków takich par w naszym kraju? Czy Robert Biedroń ma rację w tej kwestii?