Sposób na ślub bez księdza, stresu i zobowiązań. Zobacz nietypowe ceremonie.

Sposób na ślub bez księdza, stresu i zobowiązań. Zobacz nietypowe ceremonie.

Letnie miesiące to dla wielu par idealny czas na zawarcie związku małżeńskiego. Ale nie wszyscy zakochani marzą o tradycyjnych ślubach udzielanych w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego.

Wzdrygacie się na samą myśl o skutkach prawnych zawarcia zwykłego małżeństwa? Marzy Wam się coś bardziej unikatowego niż udzielany "taśmowo" ślub cywilny? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na temat…ślubu humanistycznego. Być może to właśnie opcja odpowiednia dla Was.

Kamila Mrozek
25.07.2019, 00:20

Ślub humanistyczny to rozwiązanie dobre dla par nie związanych z żadnym wyznaniem i religią. Będzie odpowiedni dla zakochanych, którzy nie czują potrzeby zawierania ślubu w USC, lub też pragną czegoś bardziej spersonalizowanego niż krótka ceremonia jaką jest wstępowanie w cywilny związek małżeński. Ślub humanistyczny jest bardzo popularny m.in. na Wyspach Brytyjskich; warto wiedzieć jednak, że i w Polsce można znaleźć firmy i osoby prywatne, które pomogą nam w organizacji takiego niestandardowego ślubu...

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w 2007 roku. Zorganizowało go w Warszawie Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Młodzi wybrali do odczytania przez ich przyjaciół fragmenty prozy, które najlepiej oddają ich przekonania i system wartości. Monika wybrała fragment o humanizmie bokononistycznym z 'Kociej kołyski' Kurta Vonneguta, zaś Miłosz - kilka fragmentów z 'Mszy wędrującego' Edwarda Stachury - można przeczytać na stronie tego stowarzyszenia.

Główną cechą ślubu humanistycznego jest to, że jest w pełni spersonalizowany. Para wybiera czas, miejsce, styl ceremonii. To od zakochanych zależy, jak będą ubrani, kto udzieli im ślubu, co sobie będą przysięgać i w czyjej obecności.

Jeśli lubicie kreatywne rozwiązania i macie za nic sztywne zasady zawierania tradycyjnych ślubów, rozejrzyjcie się za firmą, która pomaga zorganizować ślub humanistyczny. Kto powiedział, że mąż i żona muszą być bardzo młodzi? Kto nam zabroni brać ślubu w ulubionej kawiarni, czy stylowym foodtracku?

Ślub humanistyczny w Polsce nie jest prawnie unormowany, dlatego jeśli chcecie aby był uznany za legalny, wymaga on również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Śluby humanistyczne zawierane są często przez pary homoseksualne. Kochający się ludzie traktują je bardzo poważnie, doceniają ich nieformalny charakter i uważają za dobre rozwiązanie w krajach, gdzie nie ma zgody na śluby cywilne dla takich par.

Macie ochotę zorganizować dla siebie i swojej "drugiej połowy" oryginalny ślub humanistyczny? Wystarczy, że trochę poszperacie w Internecie, znają się tacy, którzy pomogą Wam przygotować scenariusz ceremonii, zapewnią celebranta, dadzą pamiątkowe certyfikaty do podpisu.

Tradycyjne śluby kościelne i cywilne wiążą się z mnóstwem wydatków, stresem i miesiącami przygotowań. Jeśli cenicie sobie swobodę w działaniu, lubicie przygody, chcecie zaplanować swój ślub i wesele od A do Z, zainteresujcie się ślubem humanistycznym.

Ślub humanistyczny w Polsce nie ma mocy prawnej, ale może być dla pary wzruszającym przeżyciem, pokazywać, że wyznają podobne wartości, chcą w kreatywny sposób okazywać sobie miłość.

Śluby humanistyczne są zawierane często na łonie natury i to w bardzo romantycznej scenerii.

Jeśli chcecie zaprosić na taką uroczystość także część rodziny o tradycyjnych przekonaniach, możecie utrzymać w tajemnicy świecki i nieformalny charakter Waszego ślubu humanistycznego.

Tak wygląda pamiątkowy certyfikat, który podpisują "małżonkowie" podczas ceremonii ślubu humanistycznego.

Zaletą ślubu humanistycznego jest to, że można go zawrzeć praktycznie w każdym miejscu.

Możecie też wybrać celebransa, czyli osobę, która udzieli Wam ślubu humanistycznego. Może nim być znajomy, ulubiony prezenter telewizyjny, albo nawet mały chłopiec w zielonym przebraniu...

Jednym z ciekawszych momentów ślubu humanistycznego jest alternatywa dla kościelnego wiązania stułą dłoni małżonków. Tutaj rolę stuły może pełnić szarfa w szkocką kratę, pęczek kokard albo nawet misternie spleciony sznurkowy warkoczyk.

Ślub humanistyczny jest ceremonią luźną i elastyczną. Nie musicie zatem wykosztowywać się na białą suknię z trenem ani drogi ślubny garnitur.

Do przygotowania ceremonii można wykorzystać swoje ulubione cytaty z książek, obrazy z filmów, wypożyczyć teatralne kostiumy. Możecie mieć ślub humanistyczny rodem ze starej baśni, albo wzorowany np. na "Władcy Pierścieni"...

Aby ślub cywilny nabrał magicznego charakteru można też wprowadzić do niego różne rytuały, np. ceremonię mieszania się piasków, zrękowiny, lub zapalenia świecy jedności.

To para biorąca ślub najlepiej wie, o czym marzy, jaką ceremonię uważać będzie za najbardziej dla siebie właściwą. Jeśli np. lubicie wspólne wizyty w muzeach, możecie wziąć ślub humanistyczny na tle rekinów, czy nawet szkieletów dawnych dinozaurów..

Ślub humanistyczny można zawrzeć w czarnej sukni, w otoczeniu ukochanego pieska, w romantycznym ogrodzie.

Jeszcze do niedawna organizacją ślubów humanistycznych w Polsce zajmowała się garstka ludzi. Obecnie daje się zaobserwować zainteresowanie taką formą zawierania małżeństwa, tak więc terminy czasem trzeba rezerwować sobie nawet z rocznym wyprzedzeniem...

Nasze ceremonie są przez pary i gości traktowane w pełni poważnie, jako akt ważny społecznie, a praktycznie wszystkie pary różnopłciowe, czyli te, które w Polsce mogą zawrzeć ślub cywilny, robią to przed lub po ślubie humanistycznym. Trafiają do nas też pary międzynarodowe, jednopłciowe, osoby starsze, którym po latach udało się zejść z partnerem z młodości. To są bardzo fajne, wzruszające sytuacje. Jest jeden warunek: trzeba się szczerze kochać - mówił Szymon Wieczorek, współwłaściciel marki Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk.

Jeśli nie chcecie korzystać z usług profesjonalnych celebransów i nie chcecie ponosić kosztów z tym związanych, możecie na własną rękę zorganizować sobie taką uroczystość. Wystarczy się kochać, mieć zaufaną osobę, która Wam udzieli błogosławieństwa, znaleźć jakieś ciekawe miejsce do złożenia ślubnej przysięgi...

A jeśli szukacie inspiracji, możecie poszukać relacji i zdjęć z tego rodzaju ślubów np. w stylu Wikingów ;)

Jest też do obejrzenia filmik z bardziej stylowym ślubem...

A jeśli stawiacie przede wszystkim na dobry nastrój, "wyczarujcie" sobie podobną ceremonię, jak ta, gdzie w roli celebransa wystąpił sympatyczny Filip Chajzer...

Ślub humanistyczny to dla wielu par o nietypowych poglądach i orientacji seksualnej jedyna szansa na huczne świętowanie bycia w związku z drugą, ukochaną osobą.

Co sądzicie o idei ślubów humanistycznych?

Chcielibyście wziąć podobny ślub ze swoim partnerem/partnerką? A może byliście gości na tego typu nieformalnej, kreatywnej uroczystości?