Sprawdź, co naprawdę znaczą popularne symbole i skróty np. K+M+B.

Sprawdź, co naprawdę znaczą popularne symbole i skróty np. K+M+B.

Symbole i skróty mają za zadanie przekazywać w zwięzły sposób określone treści, kojarzymy je z językiem, kulturą, obrzędami ludowymi, określonymi religiami. Warto zdać sobie sprawę, że wiele z nich istnieje już od czasów starożytnych. Czy zawsze macie pewność, że dobrze interpretujcie dany skrót czy symbol? Sprawdźcie, co znaczyły dawniej powszechnie używane skróty i symbole. Przekonajcie się, że niektóre z nich postrzegane były całkiem inaczej niż w czasach współczesnych.

Kamila Mrozek
7.01.2019, 23:56

Początek nowego roku to dobra pora na przypomnienie i uzupełnienie sobie pewnych wiadomości. Nie musicie być znawcami literatury, historykami czy artystami, by znać pierwotne i dzisiejsze znaczenie gwiazdy Dawida, pacyfki, swastyki, czy skrótu K+M+B. Tego typu symbole i skróty można spotkać na każdym kroku – w sieci, w sklepiku z pamiątkami, w kościele, na wakacyjnej wycieczce, czy podczas wizyty na miejscowym cmentarzu. Poniżej prezentujemy krótką "ściągę", dzięki której będziecie w temacie popularnych skrótów i symboli, nie popełnicie gafy, gdy ktoś poprosi o wyjaśnienie ich właściwego znaczenia.

#1 Skrót K+M+B albo C+M+B

© niezalezna.pl

Wczoraj w kościele katolickim uroczyście obchodzone było święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Do tradycji związanej z tym dniem należy między innymi to, by na drzwiach swojego mieszkania katolicy napisali wcześniej poświęconą kredą skrót K+M+B lub C+M+B (bardziej poprawna wersja) wraz z bieżącym rokiem.

Czy wiecie co tak naprawdę oznacza ten skrót? Wbrew pozorom to wcale nie pierwsze litery imion trzech króli – Kacpra, Melchriora i Baltazara przedzielone plusikami, ale maksymalnie skrócone łacińskie zdanie, błogosławieństwoChristus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi [temu] domowi), pomiędzy którym stoją dwa znaki krzyża.

Skąd zatem w skrócie owe K+ M+ B? Ono wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o 3 królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność, ludzie utożsamiać owe "K M B" z inicjałami imion wspomnianych wyżej 3 mędrców ze Wschodu.

#2 Gwiazda Dawida

© doorcountydailynews.com

Charakterystyczny symbol gwiazdy Dawida zapewne większość z Was kojarzy z judaizmem, tymczasem warto wiedzieć, że pierwotnie miała ona związek z innymi religiami - buddyzmem, hinduizmem, czy dżinizmem. Żydzi używają tego skrótu dokładnie od 1897 roku. Niestety badacze nie mają pewności, ską wzięło się pochodzenie owej charakterystycznie wyglądającej gwiazdy, ani z którą wiarą była związana pierwotnie.

#3 Swastyka

© fly4free.pl

Z czym kojarzy Wam się symbol swastyki? Zapewne wiekszość odpowie, że ze znienawidzonym znakiem hitlerowskim i może być zszokowana widząc powyższe zdjęcie z pomnikiem upamiętniającym Mieczysława Karłowicza, na którym widnieje ów symbol.

Tymczasem miłośnicy dawnej symboliki i ludzie ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem wyjaśniają, że swastyka na Podhalu zwana dawniej "krzyżykiem niespodzianym" była częstym elementem ozdobnym w starych góralskich chatach. Karłowicz często oznaczał tym symbolem górskie szlaki, a nawet sygnował tym znakiem listy do swoich przyjaciół. Swastyka od czasów starożytnych jest symbolem szczęścia i pomyślności, dopiero Hilter nadał jej nieco zmienione, kojarzone z okrutnymi zbrodniami znaczenie.

#4 Symbol Ichtys

© pinterest,.ie

Rysunek ryby oznaczony w języku starogreckim słowem "ichtys" - to popularny już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa symbol Chrystusa. Dawniej używano tego symbolu, aby łatwo rozpoznać, kto jest wyznawcą Syna Bożego.

Ale warto mieć świadomość, że ów symbol znany był już w czasach starożytnych i najczęściej symbolizował płodność. Jego kształt miał bowiem przypominać macicę.

#5 Krzyż Świętego Piotra

© fishki.net

Odwrócony do góry nogami krzyż świętego Piotra dawniej jak najbardziej był związany z chrześcijaństwem. Przypominał o postaci świętego Piotra, którego ukrzyżowano głową w dół, bo uznał, że nie jest godzien śmierci na krzyżu w tej samej pozycji, co Jezus Chrystus.

Obecnie symbol odwróconego krzyża wykorzystują także sataniści, można oglądać go np. w filmach poruszających tą tematykę np. "Egzorcyście", czy "Dziecku Rosemary".

#6 Skrót INRI

INRI kojarzone z tabliczki nad głową ukrzyżowanego Chrystusa to skrót od łacińskiego zapisu: IESVS NAZARENVS REX IVDAEORVM (czyli "Jezus Nazarejczyk Król Żydów"). Według Ewangelii Św. Jana taki dosyć szkalujący i dyskredytujący postać Jezusa tytuł kazał wyryć na tabliczce Poncjusz Piłat.

Obecnie skrót INRI można znaleźć również na krucyfiksach, obrazach, rzeźbach nawiązujących do tematyki chrześcijańskiej.

#7 Kości i trupia czaszka

© 123.ru.net

Dawniej znaczek czaszki i skrzyżowanych kości umieszczano na nagrobkach, cmentarzach, albo przy tablicach, które zwie się "ossaria" - (od łac. "ossa" - kości) zawierających ekshumowane szczątki zmarłych.

Obecnie ten symbol można zobaczyć np. na truciznach, albo niektórych lekach, co do których trzeba zachować szczególne środki ostrożności - np. na kroplach do oczu, których nie należy stosować doustnie.

#8 Znak OK.

Czasem trzeba pamiętać i o tym, że określony symbol, skrót lub gest może mieć odmienne znaczenia w zależności od kraju i kręgu kulturowego.

Widoczny na zdjęciu powyżej gest dłoni można kojarzyć sobie z popularnym amerykańskim "OK" - stwierdzeniem, ze "coś jest porządku", albo, że "się z czymś zgadzamy".

Okazuje się jednak, że nie wszędzie ów symbol kojarzy się z czymś pozytywnym. W niekórych krajach może być potraktowany nawet jako coś obraźliwego - przywodzić może na myśl "zero" lub "odbyt".

A skąd wziął się w ogóle ów wieloznaczny symbol będący połączeniem ze sobą dwóch palców? Najprawdopodobniej powstał w starożytności i pierwotnie oznaczał rozum i naukę samego Buddy.

#9 Znak mano cornuta ("diabelskie rogi")

Charakterystyczny znak "diabelskich rogów" najczęściej kojarzymy z haevy metalem. Symbol ten spopularyzował Ronnie James Dio, nauczyła go podobno jego babcia, która wierzyła, że rozprasza on złe moce.

W krajach nadbałtyckich znaczenie takiego znaku bywa dwuznaczne. Podobno może oznaczać to, że utrzymujesz stosunki płciowe z żoną/mężem osoby, której ten znak pokazujesz.

#10 Skrót IHS

IHS oznacza tzw. Chrystogram, czyli symbol Jezusa Chrystusa w formie akronimu. Określenie pochodzi z języka starogreckiego od imienia IHΣΟΥΣ (Jezus).

Skrót w formie "IHS" po raz pierwszy pojawił się podobno na *monetach Justyniana II** na przełomie VII–VIII wieku.

Czasem podaje się także inne łacińskie rozwinięcia skrótu IHS: "Iesus Humilis Societas" – Pokorne Towarzystwo Jezusowe, "Iesus Hominum Salvator" – Jezus Zbawca Ludzi. "In Hoc Signo" (vincis) – W Tym Znaku zwyciężasz.

#11 Skrót D.O.M.

© noizz.pl

Na starożytnych rzymskich świątyniach można było dawniej znaleźć wyryte inskrypcje "Deo Optimo Maximo" - co znaczyło, że są one poświęcone "Bogu Najlepszemu Największemu" - czyli Jowiszowi Kapitolińskiemu.

Z czasem na nagrobkach, przy napisach nagrobnych, również w czasach nowożytnych dość popularny stał się skrót podobny do tej formuły - zapisywany w formie "D.O.M." Co znaczy ten skrót w takich miejscach pamięci o zmarłych?"Domus Omnium Mortuorum" czyli dosłownie "dom wszystkich zmarłych".

#12 Pacyfka

© pl.wikipedia.org

Popularna pacyfka to znak pokoju, najbardziej popularny w latach 60. i 70. XX wieku wśród hipisów, których mottem życiowym było "Peace And Love" (Pokój i Miłość).

Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają z tym znaczkiem dobre skojarzenia. Np. w kościele katolickim kapłani zabraniają swoim wiernym noszenia np. wisiorów z tym symbolem. Ich zdaniem pacyfka to tzw. "krzyż Nerona" - symbol kojarzony również z satanizmem.

Znacie i spotykacie w codziennym życiu symbole i skróty wspomniane powyżej? Jakie znaczenie mają one dla Was? A może znacie przykłady innych jeszcze znaków, symboli, skrótów, które można rozumieć na kilka różnych sposobów?