Sprzeczka księdza z organistą podczas mszy świętej. Internauci pękają ze śmiechu

Sprzeczka księdza z organistą podczas mszy świętej. Internauci pękają ze śmiechu

Nietypowa sytuacja miała miejsce podczas nabożeństwa w kościele pw. Świętej Trójcy w Beździedzy, wsi położonej w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce.

W ostatnim czasie, z powodu pandemii koronawirusa, wiele kościołów w Polsce zdecydowało się wprowadzić transmisje wideo z nabożeństw. Dzięki temu wierni łączyć się duchowo ze swoimi parafiami. Efektem ubocznym takiego działania jest to, że nagrania z kościołów są publicznie dostępne, np. w serwisie YouTube. Wszystkie wpadki i śmieszne sytuacje mają teraz szansę zostać zauważone i wytknięte, a jak wiadomo: internet nie zapomina.

© Parafia pw. Świętej Trójcy w Bieździedzy

Tak też było w jednej z niewielkich polskich wsi – Beździedza, na Podkarpaciu.

Nabożeństwo prowadził tamtejszy proboszcz, ks. Władysław Depa, akompaniamował organista. Na filmie widać prezbiterium, księdza klęczącego przed tabernakulum oraz ministrantów. Nagranie pochodzi z kamery umieszczonej nad chórem, która transmituje wszystkie msze i nabożeństwa z kościoła w Bieździedzy.

Organista – filozof?

W pewnym momencie ksiądz kończy modlitwę słowami „po wszystkie wieki wieków”, a następnie dodaje „druga część”, co ma być instrukcją dla organisty. Organista natychmiast reaguje i zaczyna odśpiewywać słowa „Modlitwę serdeczną...”.

Wtem jednak proboszcz przerywa śpiew słowami „proszę zaśpiewać pieśń do ducha świętego, drugą część”. Organista, wyprowadzony z równowagi, nie pozostaje dłużny i odpowiada „to się mówi drugą zwrotkę, a nie drugą część”.

Ostatecznie ksiądz i organista dochodzą do porozumienia w kwestii dalszego przebiegu modlitwy, jednak ksiądz nie odmówił sobie komentarza i dodaje na koniec prześmiewczo: „filozof”.

Parafia w Bieździedzy

© Parafia pw. Świętej Trójcy w Bieździedzy

Parafia w Bieździedzy istnieje od 1326 roku, a kościół wymurowano w 1409 roku. Zapewne jednak przez te setki lat nie zdarzyła się tam jeszcze tak komiczna sytuacja. Gdybyście jednak chcieli śledzić dalsze losy potyczek między księdzem a organistą, odwiedźcie stronę internetową parafii lub od razu kanał w serwisie YouTube, gdzie można śledzić transmisję na żywo.

Internauci komentują

„Od razu widać, jak się organista z księdzem lubią:-). Ale na wsiach, zwłaszcza ze starszymi księżmi to nic nowego :-)” - pisze użytkownik serwisu YouTube. „Organista ma rację, mówi się 2-gą zwrotkę, a nie część. Ksiądz namieszał, a potem jeszcze pokazał swoją wyższość....” - dodaje inny internauta.

Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój wydarzeń i pozostajemy ze szczerą nadzieją, że ksiądz i organista w końcu dojdą do porozumienia, a napięte relacje w końcu się poluzują :-)