Warszawa: Szczur w centrum miasta. Wyszedł z toalety na 18. piętrze!

Warszawa: Szczur w centrum miasta. Wyszedł z toalety na 18. piętrze!

Szczury są najszybciej rozmnażającymi się gryzoniami na świecie - jedna samica jest w stanie urodzić blisko 2000 potomków rocznie. Niestety szczurze rodziny roznoszą choroby, buszują w zapasach żywności i stanowią duży problem dla wielu polskich miast.

Kamila Mrozek
13.12.2018, 23:30

Kilka dni temu pewien mężczyzna na 18. piętrze budynku w centrum Warszawy podczas korzystania z toalety, zauważył sporych rozmiarów szczura. Gryzoń wyłonił się z muszli klozetowej wprawiając w osłupienie świadka tej nieprzyjemnej sytuacji. Czy Polsce grozi inwazja szczurów? Gdzie tych gryzoni jest najwięcej i jak się przed nimi chronić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym tekście.

Szczury od kilku już lat stanowią duży problem w miastach, szczególnie w metropoliach z Warszawą na czele. W czerwcu br. plaga tych szkodników zalała warszawską Ochotę. Podczas wakacji przeprowadzono tam solidną deratyzację, niestety od jesieni br. problem ze szczurami w stolicy powrócił i to jeszcze w zmożonym zakresie. Zdaniem profesora Stanisława Ignatowicza ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odpowiedzialność za szczurzą inwazję w Warszawie ponoszą głównie sami jej mieszkańcy – dokarmiając ptaki w parkach, z czego skwapliwie korzystają również szczurze populacje.

Podczas przerwy jeden z pracowników biurowca w centrum Warszawy poszedł skorzystać z toalety. Na poniższym nagraniu udało mu się udokumentować nieprzyjemną "niespodziankę", na którą natrafił w ubikacji. Co zrobilibyście na jego miejscu, widząc, jak wielki szczur wybiega z muszli klozetowej?

Filmik ze szczurem wychodzącym z warszawskiej toalety budzi obrzydzenie i stawia administrację stolicy w niekorzystnym świetle. Szczurze "watahy" mieszkańcy Warszawy mogą spotkać często także w wielu innych miejscach - np. wzdłuż kanału Białołęki, wzdłuż potoku Wilanowskiego, w parkach na Żoliborzu i na Pradze.

© Screen z filmu zamieszczonego powyżej

Wielu z nas brzydzi się szczurami, a niektórzy się ich boją. Trzeba wiedzieć, że szczury stwarzają w miastach niebezpieczeństwo - przenoszą nawet 50 różnych chorób, zanieczyszczają odchodami i moczem żywność, w której żerują. Szczury przegryzają przewody elektryczne i wodociągowe, co prowadzi do awarii i pożarów.

© Screen z filmu zamieszczonego powyżej

Szacuje się, że najwięcej szczurów osiedliło się we Wrocławiu. Tam na jednego mieszkańca przypadają statystycznie 4 szczury (średnia krajowa to 1 szczur na 1 osobę). Zdaniem naukowców winę za szczurzą plagę ponosi bogacące się społeczeństwo, które produkuje coraz więcej atrakcyjnych dla szczurów odpadków żywnościowych.

Na początku stycznia tego roku kłopoty ze szczurzą inwazją mieli mieszkańcy Szczecina. Specjaliści od "odszczurzania" czyli deratyzacji ze zdumieniem przecierali oczy, gdy okazało się, że kanały w dzielnicy Niebuszewo są całkowicie zajęte przez te gryzonie.

Zasiedliły ją [dzielnicę] tak niesamowicie, że się tam nie mieszczą i wychodzą ludziom do mieszkań przez ubikacje – mówił dziennikarzom telewizyjnym Mirosław Romański, który od lat zajmuje się deratyzacją.

W sierpniu br. na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego władze Jarocina informowały mieszkańców, że są zmuszone przeprowadzić wzmożoną akcję deratyzacji, bo w parkach natrafiono na spore nory i gniazda szczurów.

Niestety tak, jak w przypadku innych miast, kłopot ze szczurami pojawił się w Jarocinie już któryś raz z kolei:

Mimo, że w tym roku było już odszczurzanie, kiedy ekipa zaczęła oczyszczać staw, okazało się, z jakim dużym problemem mamy do czynienia, stąd decyzja o ponownej deratyzacji - tłumaczył jeden z pracowników urzędu w Jarocinie.

W drugiej połowie listopada 2018 r. media obiegła informacja o pladze szczurów, która dotarła do Jaworzna na Łubowcu. Mieszkańcy tamtejszej ulicy skarżyli się administratorom budynków, które zamieszkują, że nie radzą sobie ze szczurami, które opanowały ich piwnice i kanały.

Jakie warunki do życia są optymalne dla szczurów? Co sprawia, że te agresywne gryzonie tak często wracają, nawet po akcjach deratyzacyjnych?

© Wypchany szczur - znane dzieło Banksy'ego

Prof. Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zwraca uwagę, że gryzonie wykorzystują ludzką skłonność do pozostawiania po sobie bałaganu, śmieci, wątpliwą dbałość o zasady higieny:

Szczury korzystają z tego, że my im ułatwiamy dostęp do pokarmu. Właśnie dlatego się z nami związały. Jeśli nie dbamy o porządek i higienę, stwarzamy szczurom doskonałe warunki do rozmnażania. Nieporządek gwarantuje im kryjówki, a ułatwianie dostępu do pokarmu, czyli do przechowywanych produktów lub naszych odpadków żywnościowych daje im pokarm.

Szczury szukają pożywienia na śmietnikach i wysypiskach, ale kanalizacją mogą łatwo przedostać się do toalet i pomieszczeń mieszkalnych. O ile pojedynczy szczurek (jak ten ze zdjęcia) wygląda poczciwie i nie zrobi zbyt wiele zamieszania, o tyle już jedna szczurza "parka" to duży kłopot dla domowego gospodarstwa.

© Instagram/#szczur

Warto wiedzieć, że szczury to jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt i dlatego wiele osób decyduje się hodować je w domu. W mediach społecznościowych nie brakuje pełnych empatii wpisów, których autorami są miłośnicy tych gryzoni.

© Instagram/grupa_szczury

Jeśli Wam też podobają się szczury hodowlane i macie zamiar sprawić swoim pociechom niespodziankę w postaci szczurzego przyjaciela, koniecznie obejrzyjcie (ku przestrodze!) ten filmik.

Pan Krzysztof w 30-metrowej kawalerce ma aż 130 szczurów! Okazało, że 2 samiczki ze sklepu zoologicznego, które u niego zamieszkały były w ciąży... Właściciel gryzoni nie miał pojęcia, jak rozróżniać płeć małych szczurzątek, nie wiedział też, że już 5-tygodniowy szczurek jest zdolny do prokreacji.. Hodowla wymknęła się spod kontroli, pan Krzysztof postanowił więc oddać większość swoich podopiecznych w "dobre ręce".

Inwazja szczurów to powszechny problem dużych miast, z którym lokalne władze radzą sobie nie najlepiej.

Jak zaradzić szerzącej się pladze szczurów w miastach? Co sądzicie w ogóle o szczurach? Chcielibyście hodować w domu jednego lub więcej tych przebiegłych gryzoni?