W tej szkole uczą chłopców prac związanych z prowadzeniem domu. "To nie należy wyłącznie do obowiązków kobiet".

W tej szkole uczą chłopców prac związanych z prowadzeniem domu. "To nie należy wyłącznie do obowiązków kobiet".

Pranie, prasowanie i gotowanie to podstawowe zajęcia, które większość z nas kojarzy z typowymi pracami domowymi. Niestety wiele osób utożsamia te zajęcia z obowiązkami, których wykonywanie należy wyłącznie do gospodyń, czy też tzw. "pań domu". Pewna szkoła postanowiła zwalczyć te stereotypy, a przy okazji nauczyć młodych mężczyzn czegoś pożytecznego...

Kamila Mrozek
29.10.2019, 09:40

Zadań związanych z prowadzeniem domu zwykle dzieci i młodzież uczą się w domu. Coraz częściej można znaleźć rodziny, gdzie mama zajmuje się majsterkowaniem, a tata gotuje i pierze, ale wciąż spotyka się osoby, które są za tradycyjnym podziałem obowiązków domowych.

Jedna ze szkół postanowiła uczyć prac domowych także chłopców. Ma to na celu zwrócenie ich uwagi na równość płci oraz walkę z napiętnowaniem mężczyzn, którzy wykonują w domach "babskie" zajęcia...

Colegio de Fomento Montecarmelo znajduje się w mieście Vigo na terenie Hiszpanii. To właśnie tam w ramach zajęć dodatkowych prowadzi się kursy prasowania i gotowania dla uczniów płci męskiej.

W Hiszpanii wciąż można spotkać wiele osób, które są za tradycyjnym podziałem domowych obowiązków. Na szczęście coraz częściej mówi się o tym, że kobiety nie muszą być "kurami domowymi" i zajmować się tylko wychowaniem dzieci. Dlatego już w szkole warto zadbać o to, by chłopcy zaznajamiali się z pracami domowymi.

© loultimo.net

"Chcemy, aby uczniowie potrafili wykonywać różne prace w domu. Będą mogli wtedy pomagać swoim rodzicom. Chłopcy powinni zrozumieć, że nie ma typowo kobiecych obowiązków. Mężczyźni też mogą je wykonywać" - twierdzi dyrekcja hiszpańskiej szkoły.

Nauczyciele Colegio Montecastelo zdali sobie sprawę, że większość uczniów nie wie, jak wykonywać czynności takie, jak gotowanie czy prasowanie. Dlatego postanowili to zmienić.

W tej hiszpańskiej szkole prowadzone są zajęcia związane także z konkretnymi zawodami np. kamieniarstwem, stolarstwem, hydrauliką, czy elektrycznością. Tak więc nie można powiedzieć, że tamtejsi chłopcy uczą się tylko technik szycia, czy prasowania...

"Nie sądziłem, że prace domowe to taka poważne zajęcia. Teraz zdałem sobie sprawę z tego, ile muszą napracować się moi rodzice, aby utrzymać dom. Widzę, że wcale nie jest łatwe" - powiedział jednen z uczniów tej szkoły.

© genial.guru

Poza zajęciami z prac domowych uczniowie tamtej szkoły mają także lekcje wychowawcze uczące równego traktowania płci, poszanowania praw kobiet. Wszystko po to, by chłopcy mogli stać się kiedyś wartościowymi i pracowitymi mężczyznami.

© genial.guru

Co sądzicie o szkolnych zajęciach z gotowania, prasowania i szycia dla chłopców?

Czy Wasze dzieci miały kiedyś podobne zajęcia w szkole? My pamiętamy elementy majsterkowania i gotowania z zajęć techniki w szkole podstawowej, do której lata temu chodziliśmy...