Twój pies boi się fajerwerków? Zobacz, jak wygląda pierwsza buda wyciszająca!

Twój pies boi się fajerwerków? Zobacz, jak wygląda pierwsza buda wyciszająca!

W związku ze zbliżającym się sylwestrem, jak co roku pojawia się dyskusja na temat psów, które boją się fajerwerków. Wiele z nich nie jest fanami petard i sztucznych ogni, a huk wystrzałów sprawia im nawet fizyczny ból. Na szczęście firma Ford wpadła na prosty i genialny pomysł – skonstruowała budę, która chroni psy przed fajerwerkami!

Mateusz Ochocki
29.12.2018, 11:35

Spędzając sylwestrową noc często bawimy się bez opamiętania, a czas umilamy sobie strzelając fajerwerkami. Cieszymy się na widok wybuchających petard i podziwiamy sztuczne ognie, które rozświetlają niebo. Niestety, nie wszystkim sprawia to przyjemność - psy nie tyle boją się fajerwerków, ale odczuwają nawet fizyczny ból!

Wszystko dlatego, że posiadają bardzo wrażliwy słuch i są w stanie usłyszeć dźwięki nawet o częstotliwości 45 herców – to prawie dwukrotnie większa częstotliwość niż ta, słyszalna przez ludzi. Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii aż 45% psów boi się fajerwerków, a strach jaki odczuwają przed nimi może doprowadzić nawet do zawału.

Według badań połowa psów boi się wybuchających fajerwerków.

Na szczęście firma Ford postanowiła zmierzyć się z problemem psów nie będących fanami fajerwerków. W tym celu jej inżynierowie skonstruowali specjalną budę, która została zaprojektowana specjalnie dla czworonogów, które boją się odgłosów wystrzałów.

Do stworzenia schronienia wykorzystali technologię wyciszającą hałas, stosowaną m.in. w samochodach czy słuchawkach. System ten został już użyty do tłumienia hałasów z otoczenia w Fordzie Edge SUV. Teraz okazało się, że powyższa technologia może być także skuteczna w psiej budzie.

Firma Ford stworzyła specjalną budę dla psów, która wycisza hałas z zewnątrz.

Jej zasada działania jest całkiem prosta: buda neutralizuje hałas z otoczenia poprzez wbudowany system mikrofonów, które wyłapują dźwięki z otoczenia. W odpowiedzi na odgłos wybuchu, wbudowane urządzenia emitują redukujące fale, które wyciszają niepożądany dźwięk dzięki właściwej częstotliwości. Dodatkowo, by wzmocnić działanie wygłuszenia, schronienie zbudowane jest z materiałów dźwiękoszczelnych.

Podczas wybuchów specjalny system neutralizuje dźwięk z otoczenia.

Jakby tego było mało buda jest nie tylko funkcjonalna, ale też świetnie wygląda. Ponadto, posiada automatyczne drzwi, które samoczynnie zamykają się za psem uciekającym przed dźwiękiem wybuchających fajerwerków!

Wobec tego jedynie czego wymaga się od psa, to by wszedł do budy. W jej wnętrzu dźwięk jest wyciszony, a zwierzę może w komforcie spędzić ciężkie sylwestrowe chwile.

Buda wyposażona jest w automatyczne drzwi, zamykające się za wchodzącym do budy psem.

Niestety, buda zaprojektowana przed Forda jest tylko prototypem. Firma póki co nie zamierza wprowadzić jej do regularnej sprzedaży. Niemniej jednak, kierunek który wskazała jest słuszny i właściciele psów mogą z nadzieją czekać na kolejne propozycje firm zainspirowanych pomysłem wyciszającej budy. Być może w przyszłości przedmiot trafi do masowej sprzedaży.

To czy buda trafi to sprzedaży, zależy od powodzenia testów.

Ford zaprezentował budę na swoim kanale na YouTubie.

Co możemy zrobić teraz, by załagodzić cierpienie naszych pupili? Przede wszystkim nie powinniśmy spuszczać psa ze smyczy, gdyż przestraszony wybuchami może nam łatwo uciec.

Warto też zapewnić psu towarzystwo, co pomoże mu przetrwać noc sylwestrową. Możemy też włączyć radio, dzięki czemu dźwięk wystrzałów fajerwerków będzie w pewnym stopniu zagłuszony.