W aucie lepiej nie odrywać rąk od kierownicy. Za złamanie tego przepisu grozi 500 zł mandatu!

W aucie lepiej nie odrywać rąk od kierownicy. Za złamanie tego przepisu grozi 500 zł mandatu!

Od 7 listopada br. w życie wchodzą zmiany w kodeksie drogowym. Warto dokładnie zapoznać się z nową wersją przepisów obowiązujących kierowców. Czy wiecie, na co narażacie się, trzymając ręce poza kierownicą podczas kontroli drogowej? Grozi za to mandat w wysokości nawet 500 zł!

Kamila Mrozek
20.10.2019, 17:16

Nowelizacja kodeksu drogowego, która obowiązywać będzie już wkrótce, wzbudza wśród kierowców spore kontrowersje. Funkcjonariusze policji tłumaczą jednak, że przepis związany z karą za nietrzymanie rąk na kierownicy istnieje już od dawna. Czyżby kierowcy nie widzieli, jak należy zachować się w przypadku zatrzymania przez policję?

Od dawna wiadomo, że kierowca powinien być czujny, uważny na drodze, nie rozmawiać podczas jazdy przez telefon komórkowy. Ale czy wszyscy posiadacze aut na pewno wiedzą, jak należy się zachować w razie zatrzymania przez policję?

© polskatimes.pl

Od 7 listopada br. wejdą w życie zmiany w przepisach dla polskich kierowców. Ich wprowadzenie ma na celu usprawnienie pracy policjantów i zapewnienie im większego bezpieczeństwa podczas przeprowadzania kontroli drogowych.

© polskatimes.pl

Już niedługo policjant będzie mógł ukarać kierowcę mandatem za niestosowanie się do jego poleceń podczas kontroli drogowej. Zwiększy się zakres kompetencji policji, z założenia prace kontrolne będą trwały krócej i staną się mniej uciążliwe dla kierowców.

© mojafirma.infor.pl

Policjanci będą mogli przeprowadzić kontrolę w dowolnym miejscu na drodze. Jeśli poproszą kierowcę o pozostawienie rąk na kierownicy, a on nie zastosuje się do tego zalecenia, otrzyma mandat w wysokości nawet 500 zł.

© polskatimes.pl

Czy słusznie mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy wbudza tak wiele kontrowersji? Pamiętajmy, że podczas kontroli drogowej kierowcę zawsze obowiązuje właściwa postawa, gesty, zachowania. Nie wolno gasić silnika zanim nie podjedzie do nas funkcjonariusz policji i wyda konkretne polecenie. W żadnym razie nie powinniśmy też sięgać do wewnętrznej kieszeni kurtki, gdzie np. trzymamy dokumenty. Policjant może wówczas przypuszczać, że jesteśmy uzbrojeni.

Czy nowe wytyczne dotyczące zachowania się w momencie kontroli drogowej słusznie wzbudzają duże kontrowersje?

Jaką karę należy wymierzać kierowcom, którzy zachowują się sprzecznie z rozporządzeniami z prawa o ruchu drogowym? Mandat 500-złotowy to nie przesada?