Waga 14-letnich bliźniaczek-modelek spadła do niecałych 37 kg!

Waga 14-letnich bliźniaczek-modelek spadła do niecałych 37 kg!

Anoreksja to poważna choroba o podłożu psychicznym polegająca na celowej i drastycznej utracie wagi. Obraz własnego ciała osoby cierpiącej na anoreksję jest zaburzony, dlatego oprócz leczenia ambulatoryjnego, trzeba oddać ją pod stałą opiekę psychologa lub psychiatry. W ostatnich dniach głośno jest o ciężkim stanie zdrowia 14-letnich bliźniaczek chorych na anoreksję. Skrajnie wychudzone dziewczynki trafiły do szpitala, kiedy to zapadły w stan śpiączki. Zobaczcie, jak bardzo zmieniły się obie siostry i poznajcie przyczyny ich groźnego schorzenia.

Kamila Mrozek
12.12.2018, 15:34

Masza i Dasha Ledeneva są Rosjankami. Bliźniaczki zapadły na chorobę zaburzenia odżywiania zwaną anoreksją, kiedy to agencja modelek, z którą współpracowały, stwierdziła, że powinny schudnąć. Rosyjscy lekarze początkowo nie byli chętni do pomocy wychudzonym na własne życzenie nastolatkom. Na ratunek chorym bliźniaczkom pospieszyła wtedy 29-letnia Maria Kokhno, działaczka na rzecz walki z zaburzeniami odżywiania. Obecnie waga Dashy spadła do niecałych 37 kg, podczas gdy jej siostra Masza waży tylko 40 kg.

Bliźniaczki zaczęły się przesadnie odchudzać, by sprostać wymaganiom agencji modelek, z którą współpracowały. Podobno pracodawcy zasugerowali dziewczynkom, że powinny schudnąć, by ich kości policzkowe stały się bardziej widoczne i pasowały do zdjęć portretowych.

To zdjęcie pochodzi jeszcze z czasów, gdy bliźniaczki Dasha i Masza nie chorowały i mogły chodzić na spacery ze swoją mamą Natalią.

© Instagram/dasha_ledeneva

14-letnie Rosjanki (tutaj na zdjęciu razem ze swoim tatą) miały szczęśliwą rodzinę, dobrze się uczyły i osiągały pierwsze sukcesy w modelingu. Niestety anoreksja zmieniła nie do poznania nie tylko je same, ale ich bliskich.

© Instagram/dasha_ledeneva

Dasha i Masza były wesołymi, pełnymi życia nastolatkami, które chętnie pozowały do zdjęć i uwielbiały bawić się ze swoim młodszym braciszkiem.

© Instagram/dasha_ledeneva

Teraz dziewczynki są tak słabe, że poruszają się z trudem i prawie zapomniały, jak szczęśliwe życie wiodły do niedawna. W walce z poważną chorobą o podłożu psychicznym wspierają ją nie tylko bliscy, ale i Maria Kokhno - gwiazda telewizyjna, modelka, która też kiedyś zmagała się z ciężką anoreksją.

Kiedy bliźniaczki zaczynały pracę w agencji modelek w Woroneżu, obie ważyły po 50 kg. Przełożeni z agencji powiedzieli, że muszą schudnąć co najmniej 5 kg. Tak zaczęły się ich ogromne problemy z zaburzeniami odżywiania...

© Instagram/dasha_ledeneva

Rodzina bliźniaczek jest zrozpaczona ciężkim stanem zdrowia Maszy i Dashy. Twierdzą, że nie dostrzegli wcześniej żadnych symptomów choroby, żadnych niepokojących objawów niszczącej ich ciała i dusze anoreksji.

© Instagram/dasha_ledeneva

Zdaniem modelki Marii Kokhno (na zdjęciu poniżej), bliscy dziewczynek mogli wcześniej zastanowić się, dlaczego obie bliźniaczki zaczęły nagle tracić na wadze i straciły chęci do życia.

© Instagram/marynova888

Jak widać na fotce poniżej, Masza i Dasha są do siebie bardzo podobne, prawie, jak "dwie krople wody".

© Instagram/dasha_ledeneva

Wiadomo, że Dasha zawsze była nieco szczuplejsza od siostry, a gdy młode modelki zaczęły się odchudzać, "pulchniejsza" z sióstr zaczęła robić wszystko, by ważyć tyle co ta druga.

© Instagram/dasha_ledeneva

Na tym zdjęciu widać, że szczupłe dziewczyny stopniowo stawały się coraz bardziej kościste. Niestety zmiany w postrzeganiu własnego ciała sprawiły, że bliźniaczki przestały dostrzegać utratę wagi i wciąż uważały, że są grube, że nie powinny prawie nic jeść, aby zapewnić sobie sukces w pracy modelek.

© Instagram/dasha_ledeneva

To przerażające zdjęcie Dashy zamieściła na swoim Instagramie Maria Kokhno prosząc, by internauci przyłączyli się do jej petycji o udzielenie bliźniaczkom pomocy medycznej. Przyznajcie, że dziewczynka wygląda teraz na bardzo chorą i tylko jej ładna buzia przypomina, że mamy przed sobą tamtą uroczą modelkę.

© Instagram/marynova888

A tak zmieniła się Masza na skutek choroby. Uwagę przykuwają nie tylko spiczaste kolana, ale wręcz zapadnięty brzuch i wystające z jej wychudzonej klatki piersiowej żebra.

© Instagram/dasha_ledeneva

Kiedy Dasha ważyła 36, a Masza 40 kg, dziewczynki trafiły do szpitala w Moskwie i były utrzymywane przy życiu w stanie śpiączki farmakologicznej. Po trzech dniach zostały wypisane, tamtejsi lekarze nie bardzo wiedzieli, jak pomóc chorym bliźniaczkom.

© daily.mail.co.uk

Wtedy matka bliźniaczek skontaktowała się z prezenterką telewizyjną Eleną Malyshevą i Instytutem Żywienia w Moskwie, ale "nikt nie chciał zajmować się żywymi zwłokami".

© daily.mail.co.uk

Z pomocą Marii Kokhno, bliźniaczki mogą wreszcie liczyć na opiekę lekarzy. Kanał telewizyjny Moscow24 pokazał Kokhno z dziewczynkami, gdy weszły do szpitala w Moskwie i zacytował lekarza mówiącego, że zadaniem personelu medycznego jest:

uratowanie ich od stanu, w którym ich serce może przestać bić w każdej chwili.

Matka dziewczynek na kilka dni przed zabraniem bliźniaczek do szpitala, wystąpiła z nimi w telewizyjnym show, by opowiedziały o swojej chorobie.

Masza słaniając się, szła do programu, a Dasha ważąca tylko 36,8 kg z trudem podnosiła głowę, by odpowiedzieć na pytania dziennikarzy w studio.

© NTV

Matka dziewczynek została skrytykowana, że zgodziła się pokazać chore córki w programie telewizyjnym. Kobieta broni się, że chciała w ten sposób nagłośnić sprawę i szukać dla nich pomocy, a jednocześnie obwinia surowe standardy agencji modelek o przyczynę ich choroby.

© NTV

Trzymamy mocno kciuki za powrót do zdrowia ślicznych bliźniaczek. Mamy nadzieję, że z pomocą lekarzy i psychiatry zrozumieją, na czym polega racjonalne odżywianie się i razem wystąpią jeszcze w niejednej sesji zdjęciowej jako modelki.

© Instagram/dasha_ledeneva

Kto ponosi odpowiedzialność za krytyczny stan zdrowia nastoletnich bliźniaczek? Czy przykry wygląd zmienionych przez chorobę ludzi może być przyczyną odmowy ich leczenia przez zespół medyczny?