Wielkanoc 2020. Obchody we wrześniu? Jest decyzja Watykanu.

Wielkanoc 2020. Obchody we wrześniu? Jest decyzja Watykanu.

Wielkanoc to dla wiernych kościoła katolickiego najważniejsze święta o charakterze religijnym. W tym roku wedle kalendarza zaplanowano je na 12 i 13 kwietnia. Jednak niedawno w związku z epidemią koronawirusa wydano specjalne zalecenie dotyczące obchodów świąt wielkanocnych. Okazuje się, że będzie można je przenieść... na 14 i 15 września br.

Kamila Mrozek
21.03.2020, 16:06

W związku z utrudnieniami w odprawianiu mszy świętych i nabożeństw Watykan wydał specjalne wytyczne odnośnie tegorocznych świąt Wielkiejnocy. W specjalnym dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, znajdziemy między innymi odpowiedź, czy data Wielkanocy w tym rok zostanie zmieniona i szczegółowe wskazania odnośnie celebracji tzw. Triduum Paschalnego.

W związku z pandemią koronawirusa odwołano wszystkie imprezy masowe i czasowo zniesiono dla wiernych obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Co z uroczystymi obchodami Wielkanocy w tym roku? Jak święta będą wyglądały w Watykanie i innych krajach, gdzie mieszkają katolicy?

19 marca br. watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah, wydała bezprecedensowe zalecenia dla wszystkich diecezji. Ogłoszono, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin, ale nie dotyczy to już misteriów związanych z Wielkim Tygodniem.

Zdecydowano, że ze względu na epidemię można w tym roku znacznie zmienić formułę obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Przewiduje się również przeniesienie na późniejszy termin procesji i innych przejawów pobożności np. na 14 i 15 września br.

Warto wiedzieć, że w tym roku można np. celebrować mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, ale bez udziału ludzi i symbolicznego obrzędu umycia nóg.

Szczegóły dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w tym roku mają podać do wiadomości wiernych biskupi diecezjalni. Najważniejsze wytyczne dekretu możecie poznać jednak już teraz, czytając treść poniższego posta na Facebooku.

Co sądzicie o nowych zaleceniach dotyczących obchodów Wielkanocy w tym roku?

Czy część liturgii Triduum Paschalnego powinno się przenieść na inny, wolny już od zagrożenia epidemią termin, aby mogli wziąć w niej udział wszyscy wierni?

A może księża powinni odprawiać wszystkie przewidziane w tradycji msze i nabożeństwa, ale z uwagi na koronawirusa - WYŁĄCZNIE przy zamkniętych kościołach?