Wtórne utonięcie - dziecko tonie, gdy już śpi w domu. Jak temu zapobiec?

Wtórne utonięcie - dziecko tonie, gdy już śpi w domu. Jak temu zapobiec?

Czy wiecie, że utonąć może również dziecko, które zostało na czas wyciągnięte z wody? Podczas, gdy rodzice nic nie podejrzewają, w układzie oddechowym dziecka mogą właśnie zachodzić nieodwracalne zmiany. Efektem może być wtórne utonięcie, które pojawia się niespodziewanie, gdy dziecko śpi. Żaden rodzic nie chce, by w ten sposób zakończyły się radosne, wakacyjne zabawy i właśnie dlatego warto zgłębić temat wtórnych zatonięć.

Kinga Kwiecień
7.08.2019, 19:38

Wyobraźmy sobie piękny, słoneczny dzień. Rodzina spędza razem czas. Rodzice ciągle mają swoje pociechy na oku, a one bawią się w najlepsze nad brzegiem jeziora.

© kgorz z Pixabay

Nagle jedno z dzieci, 4-letni Krzyś, zaczyna intensywnie kaszleć i okazuje się, że jego twarz ledwie wystaje nad poziom wody. Tata szybko podbiega do brzegu jeziora i wyciąga synka z wody. Pomaga mu przy złapaniu powietrza w płuca. Gdy wszystko wraca do normy, a dziecko wydaje się być bezpieczne, każdy wraca do kontynuacji swojego wypoczynku nad wodą. Nadchodzi wieczór, rodzina kładzie się do łóżek i nikt nie ma pojęcia, że w organizmie chłopca dzieją się straszne rzeczy. Rano chłopiec już nie oddycha…

Wśród nas są rodzice, którzy mogli na własnej skórze przejść przez podobne piekło.

© Ylloh z Pixabay

Rocznie służby medyczne odnotowują około 1000 przypadków tego typu śmierci, następujących w efekcie utonięcia wtórnego. Jest to liczba przypadków na całym świecie.

Warto zaznaczyć, że wtórne zatonięcia to łącznie aż 5% wszystkich utonięć!

Jak doszło do śmierci, skoro dziecko zostało uratowane i wyciągnięte z wody? Przecież po całym zajściu było tylko odrobinę rozdrażnione i zmęczone. Pewnie przestraszyło się epizodu tonięcia w zbyt głebokiej wodzie i teraz jest nie w sosie…

© sathyatripodi z Pixabay

Nic bardziej mylnego! Nawet wyciągnięcie dziecka z wody na czas może skończyć się tragicznie, ponieważ istnieje ryzyko, że woda podczas zachłyśnięcia dostała się do płuc. Może podrażnić pęcherzyki płucne, spowodować obrzęk, jednocześnie gromadząc płyn przysiękowy. Utrudnia to wymianę gazową w pęcherzykach płucnych i w najgorszym wypadku powoduje niedotlenienie mózgu. Wiąże się to z zatrzymaniem krążenia w organizmie i finalnie ze śmiercią.

Zapaść we śnie może wystąpić nawet po upływie 72 godzin od zachłyśnięcia!

© Gerd Altmann z Pixabay

Zapoznaj się z objawami, na jakie należy zwrócić uwagę, jeśli dziecko przeszło epizod zachłyśnięcia się wodą:

-ospałość,

-nienaturalne zmęczenie,

-kaszel,

-otumanienie,

-trudności z oddychaniem,

-ból w klatce piersiowej,

-poirytowanie,

-zaburzenia mowy.

© wileylong z Pixabay

Po epizodzie podtopienia, podstawą działania jest resuscytacja i wezwanie karetki. W sytuacji, gdy nie ma konieczności wzywania pogotowia, należy samodzielnie udać się do szpitala. Może zaistnieć potrzeba pozostawienia pociechy w szpitalu na obserwacji. Jeśli natomiast lekarz wypisze malucha do domu, wtedy nie rezygnujmy z kontroli sytuacji! Należy uważnie przyglądać się dziecku i dopytywać, jak się czuje. Nie wolno lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na to, że w organizmie zachodzą zmiany związane z niedotlenieniem mózgu.

Warto także uświadamiać dzieci, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas zabaw w wodzie. Świadome zagrożeń, będzie bardziej uważne.