Zobacz 16 osób, które był inspiracjami dla znanych postaci!

Zobacz 16 osób, które był inspiracjami dla znanych postaci!

Niektóre postacie z bajek i filmów są wynikiem czyjejś wyobraźni. Wygląd, a także cechy charakteru powstają wtedy wyłącznie za sprawą rozbudowanej fantazji. Są jednak i takie postacie, które mają swój pierwowzór wśród prawdziwych ludzi! Właśnie takim bohaterom kreskówek, bajek i filmów się dzisiaj przyjrzymy…

Kinga Kwiecień
11.04.2019, 18:34

#1 Shrek

© Film animowany "Shrek"

Shrek był inspirowany prawdziwą osobą!

© Scott Teal

Maurice Tillet, do którego podobny jest animowany ogr, był zawodowym wrestlerem. Gdy ukończył 20 lat, zachorował na akromegalię. Jest to rzadka choroba, która powoduje, że kości rozrastają się w niekontrolowany sposób. Maurice Tillet był bardzo inteligentnym i uzdolnionym mężczyzną, mówił aż w 14 językach!

#2 Panna Piggy z "Muppet Show"

Mogłoby się wydawać, że różowa świnka z pluszu powstała wyłącznie dzięki czyjejś bujnej wyobraźni. Okazuje się, że była zainspirowana charakterem i wyglądem pewnej kobiety...

© www.capitolrecords.com

Bonnie Erickson, która stworzyła postać Panny Piggy, przyznała, że ​​jej muppet został zainspirowany niezależną kobietą - Peggy Lee.

Peggy Lee była pewną siebie wokalistką. Śpiewała w lokalnej stacji radiowej w Północnej Dakocie, a gdy widziało się ją na żywo, bił od niej blask gwiazdy estradowej.

Muppet, podobnie jak jego pierwowzór, miał za zadanie powalać swoją pewnością siebie i wysokim poczuciem własnej wartości.

#3 James Bond

© www.sonypictures.com

Wróćmy pamięcią do przygód Jamesa Bonda. Ian Fleming - autor powieści, na której opierała się fabuła filmu, wzorował postać Bonda na jednym z najwybitniejszych brytyjskich tajnych agentów.

© en.wikipedia.org

Pierwowzorem okazał się podpułkownik Forest "Tommy" Yeo-Thomas, noszący kryptonim White Rabbit.

Wiele atrybutów Bonda ma pokrycie w cechach Yeo-Thomasa. Co więcej, niektóre ze scen filmu łudząco przypominają jego biograficzne przygody!

Sprawdzone patenty Yeo-Thomasa na sprytną ucieczkę lub wykiwanie wrogów zostały później wykorzystane przez filmowego agenta 007.

#4 Hannibal Lecter, „Milczenie owiec”

© en.wikipedia.org

Inspiracją dla Hannibala Lectera był meksykański lekarz Alfred Bali Trevino, który lubił sam siebie nazywać dr. Salazarem.

© Juan Carlos Rodriguez / Milenio

Trevino odsiadywał wyrok za bezduszne, okrutne zamordowanie swojego kochanka. Poderżnął delikwentowi gardło, poćwiartował go, oddzielił mięso od kości i pogrzebał zwłoki. Zbrodnia Trevino i jego fascynacja przestępstwami współwięźniów, zainspirowały Harrisa do stworzenia niebanalnej postaci Lectera.

#5 Lucious Lyon, "Imperium"

© Empire / Walt Disney Television

Lucious Lyon jest głównym bohaterem serialu "Imperium". Ta postać ma za sobą gangsterskie epizody, które są zainspirowane kryminalną przeszłością Jaya-Z.

© en.wikipedia.org

Zresztą nie da się ukryć, że całokształt postaci Luciousa Lyona opiera się na losach Jaya-Z, bo mamy tu bardzo istotny wątek muzyczny. Obaj mężczyźni są sensacją hip-hopu i przedsiębiorcami z milionami na koncie.

#6 Wiktor Naworski, „Terminal”

© Film "Terminal"

Wiktor Naworski to imigrant pochodzący z Krakozji, fikcyjnego państwa środkowoeuropejskiego. Jego państwo przechodziło polityczny upadek akurat wtedy, gdy bohater filmu wylądował na Międzynarodowym Lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Jest pozbawiony możliwości powrotu do domu. Musi zapewnić sobie podstawy egzystencji na terenie terminalu lotniska, pod nadzorem kamer i wszechobecnych urzędników.

© www.kmhouseindia.blogspot.com

Film odnosi się do autentycznych przeżyć Merhana Karimi Nasseriego, Irańczyka, który przebywał na terenie portu lotniczego im. Charles’a de Gaulle’a w Paryżu od 1988 roku aż do roku 2006!

#7 Tony Stark, "Iron Man"

© en.wikipedia.org

Stan Lee oparł wygląd i osobowość Tony'ego Starka na Howardzie Hughesie, amerykańskim magnacie biznesowym, miliarderze, inwestorze, pilocie i konstruktorze lotniczym, który był również kobieciarzem.

© pl.wikipedia.org

#8 Urszula z bajki „Mała Syrenka”

© www.samequizy.pl

W tej postaci doszukaliśmy się podobieństwa z drag queen Divine z 1970 roku.

© www.calendar.songfacts.com

Wygląd i mimika czarnego charakteru z „Małej Syrenki” były wzorowane na popularnej drag queen!

#9 Betty Boop

© www.thecut.com

Betty Boop była zainspirowana Heleną Kane, popularną w latach dwudziestych piosenkarką i aktorką.

© en.wikipedia.org

Zarówno wygląd, jak i zachowanie Betty Boop odzwierciedla jej pierwowzór. Nawet charakterystyczne spojrzenie w górę pokazuje to podobieństwo! Niestety Helena Kane nie była fanką kreskówkowej wersji samej siebie, a wręcz jej nie znosiła. Finalnie pozwała rysownika i Paramount Pictures.

#10 Edna Mode, "Iniemamocni"

© en.wikipedia.org

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w „Iniemamocnych” jest projektantka, która dbała o stroje tej obdarzonej niezwykłymi umiejętnościami rodziny.

Postać Edny Mode została oparta na wyglądzie, stylu i zachowaniu prawdziwej projektantki mody Edith Head.

© en.wikipedia.org

Edith też miała nie lada wyzwanie w tworzeniu strojów, ponieważ projektowała i szyła kostiumy filmowe, które były prawie tak samo wymagające, jak te dla superbohaterów.

Łączy je jeszcze jedno! Skromność to dla nich obce słowo.

#11 Popeye

© www.advancedgraphics.com

Marynarz o dobrotliwym sercu i jednocześnie o bardzo porywczej naturze. Postać uwielbiającego bójki Popeya ma swój pierwowzór, który łudząco go przypomina.

Frank „Rocky” Fiegel był lokalnym bohaterem w Chester w Illinois i tak jak Popeye, chętnie brał udział w bijatykach, palił fajki i miał jedno oko.

© www.zeglarski.info

#12 Rocky Balboa, „Rocky”

© en.wikipedia.org

Sylvester Stallone został zainspirowany wytrwałością i wspaniałą walką Chucka Wepnera, gdy ten powalił Muhammada Alego, uderzając pięścią w jego pierś.

© www.josportsinc.com

Chociaż Wepner został ostatecznie wyeliminowany w 15. rundzie, Stallone był pod takim wrażeniem mężczyzny, że stworzył postać na wzór swojego idola.

#13 Księżniczka Aurora, „Śpiąca królewna”

© www.disneyprincess.fandom.com

Delikatną dziewczęcą sylwetkę księżniczki Aurory zainspirował nie kto inny, jak Audrey Hepburn, hollywoodzka aktorka z czasów Złotego Wieku, znana również jako ikona mody.

© pl.wikipedia.org

#14 Sheldon Cooper, „Teoria wielkiego podrywu”

© Warner Bros.

Postać Sheldona Coopera jest inspirowana osobowością programisty, którego twórca serialu znał osobiście, zaś imię i nazwisko postaci zostały stworzone na podstawie dwóch różnych osób.

Imię bohatera serialu pochodzi od Sheldona Leonarda, aktora i producenta, którego dzieło podziwiał twórca, a nazwisko pochodzi od Leona Coopera, fizyka i laureata Nagrody Nobla.

#15 Olivia Pope, "Skandal"

© en.wikipedia.org

Profesjonalne doświadczenie Judy Smith w public relations i zarządzaniu kryzysowym w Waszyngtonie stało się inspiracją dla thrillera politycznego „Skandal”.

© www.scandal.fandom.com

Osobowość Olivii Pope, która jest kierownikiem ds. kryzysów, w dużej mierze opiera się na Judy Smith.

#16 Lucy, „50 pierwszych randek”

© www.nextews.com

Fabuła jest zaczerpnięta z prawdziwej historii Michelle Philpots, która cierpi ten sam los, co bohaterka filmu. Podobnie jak w „50 pierwszych randkach”, mąż Michelle codziennie przypomina kobiecie, że jest jego ukochaną żoną.