Wprowadzają zakaz używania pieluch jednorazowych od grudnia 2019 roku

Wprowadzają zakaz używania pieluch jednorazowych od grudnia 2019 roku

Pieluszki jednorazowe, od marki jednego z producentów potocznie nazywane "pampersami", są obecnie używane przez miliony rodziców na całym świecie. Niestety wygoda stosowania tego rodzaju pieluch nie idzie w parze z korzyściami dla środowiska. Ekolodzy biją na alarm, te właśnie produkty znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia naszej planety.

Kamila Mrozek
2.07.2019, 00:51

Władze uznały, że warto zakazać używania jednorazowych pieluch, by zmniejszyć górę powstających śmieci i nauczyć społeczeństwo racjonalnego wychowania dzieci w myśl zasady "zero waste". Zakaz wejdzie w życie jeszcze w grudniu tego roku. Szykuje się rewolucja w pielęgnacji noworodków i niemowląt, nastaną trudne czasy dla producentów pieluch jednorazowych...

Widok suszących się na sznurkach pieluch tetrowych to dla większości nowoczesnych rodziców przeżytek. Przecież pieluchy jednorazowe są dziś łatwo dostępne, wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar, producenta i... założyć dziecku, a potem zużytego pampersa wyrzucić do śmieci.

Pierwsze projekty pieluch jednorazowych powstały w 1944 roku, kiedy to szwedzka firma papiernicza PauliStrom wnętrze majtek zrobionych z froty i gazy wypełniła celulozą. W Polsce "jednorazówki" pojawiły się w 1965 roku i były produkowane z ligniny. Jednak dostęp do nich mieli wybrani - były kosztowne i trudno dostępne.

Trzeba zdać sobie sprawę, że dziś przeciętna rodzina zużywa 5 000 jednorazowych pieluch na jedno dziecko. Dlatego warto zainteresować się pieluchami wielorazowymi, które są dziś dostępne w wielu wariantach i są znacznie bardziej funkcjonalne niż znane przez naszych rodziców i dziadków popularne "tetry".

Oczywiście jeśli trudno Wam wyobrazić sobie pielęgnację malucha bez wygodnych jednorazówek, możecie poszukać w sklepach coraz bardziej popularnych pieluszek, które są podobno biodegradowalne. Czy takie rozwiązanie będzie akceptowane przez władze wszystkich krajów?Wszystko wskazuje na to, że nie.

Oto Republika Vanuatu, mieszcząca się na 83 wyspach w Oceanii, wprowadziła zakaz używania jednorazowych pieluszek od grudnia 2019 roku. Zgodnie z danymi statystycznymi, aż 75% śmieci produkowanych w Republice Vanuatu to odpady organiczne i właśnie jednorazowe pieluszki.

Lokalne władze Vanuatu tłumaczą, że nie miały wyboru i musiały podjąć radykalna decyzję, która może sprawić trudności wielu rodzicom i opiekunom.

Republika Vanuatu liczy około 280 tysięcy mieszkańców, z których około 20 tysięcy stanowią noworodki i niemowlęta. Rodzice dla wygody używają jednorazówek, a przecież w gorącym klimacie trzeba je wymienić zaraz po ich zapełnieniu. Dlatego zakaz władz Vanatu wydaje się być słuszny i racjonalnie uzasadniony.

"Vanuatu chroni swoją przyszłość. W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a pod koniec dnia mieszkańcy Vanuatu je pochłaniają" - powiedział minister spraw zagranicznych Vanuatu Mike Masauvakalo. Czy mieszkańcy Vanuatu będą zatem korzystać z takich wielorazowych pieluch, jakie widzimy poniżej?

Położona na Pacyfiku Republika Vanuatu to pierwsze miejsce na świecie, gdzie wejdzie w życie zakaz używania pieluch jednorazowych. Problemy z produkcją ogromnej ilości śmieci dotyczą także Polski. Może warto więc przekonać się do zakupu pieluch wielorazowych i promować inicjatywę władz Vanuatu?

Czy zakaz używania pieluch jednorazowych powienien zostać wprowadzony także w innych krajach?

Czy Waszym zdaniem taki zakaz warto wprowadzić i w Polsce?

Jakie jest Wasze zdanie na temat stosowania pieluch wielorazowych? A może stawiacie na popularne w Chinach NGH (Naturalną Higienę Niemowląt), czyli "wychowanie bezpieluchowe"?