Zobacz, Co Się Dzieje z Zebranymi Plastikowymi Nakrętkami

Zobacz, Co Się Dzieje z Zebranymi Plastikowymi Nakrętkami

W wielu miejscach można znaleźć pojemniki z plastikowymi nakrętkami, zbieranymi w celach charytatywnych - zapewne każdy z nas sam wrzucił tam kilka, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, co później się z nimi dzieje. No właśnie, dokąd trafiają te wszystkie zakrętki? My znamy odpowiedź!

Marek Rajman
3.11.2018, 02:15

Na pojemniki pełne plastikowych nakrętek możemy natrafić dosłownie wszędzie - sklepy, restauracje, biura. Często zbieraniem zajmują się także osoby prywatne, niekiedy nasi znajomi lub rodzina. Choć raczej nikt nie kwestionuje sensu zbierania, wszakże powszechnie wiadomo, że to na cele charytatywne, tak też mało kto wie dlaczego akurat nakrętki są tak ważne oraz gdzie finalnie trafiają.

Plastik plastikowi nierówny

Nakrętki od wód mineralnych, napojów gazowanych czy soków są zrobione zupełnie innego plastiku, niż butelki. Jest to polimer PET, który znacznie szybciej, prościej i taniej można poddać procesom recyklingu. Innymi słowy, nakrętki można znacznie łatwiej przetopić na inne plastikowe produkty, takie jak opakowania, pojemniki lub rury PCW. Problemem jest jednak zebranie odpowiedniej ilości nakrętek, ponieważ są lekkie i zajmują niewiele miejsca.

Akcja zbierania nakrętek zdobyła popularność także wśród młodzieży.

Dlaczego pomagają?

W Polsce akcję zbierania nakrętek rozpoczęli studenci z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, obecnie nadal koordynujący całym przedsięwzięciem. Grupka młodych ludzi postanowiła pomóc choremu przyjacielowi. Zdecydowali się na zorganizowanie charytatywnej zbiórki. Dynamiczna akcja nakrętkowa okazała się wielkim sukcesem i objęła szybko całą Polskę. Michał Żukrowski koordynator akcji - zachęca:

Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka na subkoncie fundacji, przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego

Zdecydowali się na zakrętki bo szkło jest trudne w transporcie, butelki plastikowe mają niską wartość, metal trudny w zbiórce a jego zbieranie nie kojarzy z się ludziom z charytatywną akcją społeczną. Michał Żukrowski wyjaśnia:

Wiele osób pyta nas, dlaczego mają być nakrętki, a my tłumaczymy, że są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń.

Idea akcji jest prosta, a cele jasno sprecyzowane. Dbałość o środowisko, a przy tym pomoc osobom potrzebującym. Nie bez znaczenia jest aspekt edukacyjny - akcja zaistniała z sukcesem w wielu polskich szkołach. Przemiana pozornie bezwartościowych nakrętek w cenny wózek inwalidzki bardziej przemawia do ludzi, niż klasyczne zbieranie pieniędzy z puszką w ręce.

Zbieranie nakrętek to nie tylko działalność charytatywna, ale także troska o środowisko.

Nakrętki zrobione są z plastiku dobrej jakości, który może być w łatwy sposób przetworzony.

Warto zachować czujność

Od 2013 roku Fundacja Bez Tajemnic na stronie zakretki.info, umieszcza historie chorych, którym z sukcesem pomaga. Osoby potrzebujące pomocy mogą pisać do fundacji poprzez specjalny formularz. Na stronie znajdują się też wszelkie niezbędne prawne informacje o akcji i działaniach jej koordynatorów. Ale trzeba pamiętać, że akcje zakrętkowe organizują też osoby prywatne, które nie są częścią oryginalnej fundacji. Swoją inicjatywę promują wśród znajomych, w social mediach. Zalecamy, aby przyłączając się do takich anonimowych akcji wykazać się ostrożnością. Weryfikacja czy przekazane nakrętki trafią we właściwe ręce może okazać się niemożliwa. Zwracajmy zatem uwagę dla kogo zbieramy nakrętki i czy na pewno zysk z ich zbiórki trafi do potrzebujących.

A czy Wy zbieracie nakrętki?