Zbyt grubi turyści nie pojadą już na osiołkach. Grecy wprowadzają górny limit wagi!

Zbyt grubi turyści nie pojadą już na osiołkach. Grecy wprowadzają górny limit wagi!

Turyści ważący ponad 100 kg nie pojadą już na osiołkach w Grecji. Wszystko dzięki interwencji prozwierzęcych aktywistów. Zareagowali oni na zdjęcia przemęczonych osiołków wspinających się na wzgórze na wyspie Santorini. Osiołki były przeciążone mając na barkach grubych turystów!

Julia Konieczna
11.10.2018, 01:30

Santorini znane jest z pagórkowatych terenów. Tradycyjną formą transportu są tam osiołki, które ludzie wykorzystują do przemieszczania się w tereny, w które nie może dostać się żaden pojazd.

Osiołkowe TAXI jest popularnym środkiem transportu dla turystów

Praca ponad siły zwierząt. W bardzo dobrym sezonie, między majem a październikiem, wykonując 5 kursów dziennie, osiołki potrafią przewieźć na swoich barkach do 1200 turystów!

Protest prozwierzęcych aktywistów

Do prozwierzęcych aktywistów doszły informacje o przeciążonych osiołkach, które były zmuszane dźwigać więcej, niż są w stanie. Okazało się też, że część tych zwierząt pracowała codziennie po kilka godzin bez odpoczynku oraz wody – skazane były więc na szybsze zapadanie na choroby, nie wspominając o skrajnym przemęczeniu. Dzięki interwencji aktywistów wprowadzono nowe regulacje prawne!

Pomóżmy osiołkom z Santorini!

Zbawienne prawo na rzecz osiołków

Greckie Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności opublikowało nowe regulacje chroniące osiołki. Stało się to po licznych skargach na los osiołków, które napływały do ministerstwa od lipca. Nowe obostrzenia wskazują, że masa turysty i jego bagażu, korzystającego z transportu osiołkami na wyspie Santorini nie powinna wynosić więcej niż 100 kg lub 1/5 wagi zwierzęcia.

Oświadczenie greckiego rządu

Właściciele osiołków powinni zapewnić im wysoki poziom życia oraz dbać o ich zdrowie. Powinni również często odkażać materiały w kwaterach, w których żyją ich zwierzęta. Muszą mieć one godne warunki życia oraz dostawać adekwatne porcje żywieniowe, jak i mieć bieżący dostęp do czystej wody. Pracujące osiołki nie mogą być przeciążane. Biorąc pod uwagę ich średni rozmiar, wiek oraz kondycję fizyczną tych zwierząt– limit masy, którą mogą dźwigać wynosi 100 kg.

Zobacz sam tytaniczną pracę osiołków!

Głos uczestniczki protestu przeciwko męczeniu osiołków

To bardzo duży krok, myślę że ciężka praca nas wszystkich poskutkowała. Sytuacja w Santorini jest specyficzna i nie może zmienić się na przestrzeni jednego dnia. Wygraliśmy walkę, ponieważ światowe media zainteresowały się tematem. Nikt wcześniej by nie uwierzył, że rząd wprowadzi nowe regulacje. - mówi Elisavet Chatzi, wolontariuszka z Aten.

Organizacja obrony praw zwierząt „Peta” utworzyła petycję nazwaną „Osiołki na Santorini używane jako taksówki: pomóżmy im!”

Zwierzętom także należy się pomoc...

Jesteśmy zadowoleni z rozwoju spraw, ponieważ celem naszej organizacji jest naświetlanie spraw i nadawanie tonu dyskusji na ważne tematy. Dlatego też cieszymy się, że dzięki naszym działaniom udało się podnieść poziom życia osiołków. - mówi Maria Skourta, liderka ateńskiego oddziału Direct Action Everywhere.

Osiołkom z Santorini udało się pomóc...

Ale co z końmi wiozącymi turystów na Morskie Oko?