Znasz kogoś, kto pije dietetyczną colę? Uświadom go, w jakim tkwi błędzie!

Znasz kogoś, kto pije dietetyczną colę? Uświadom go, w jakim tkwi błędzie!

Przerzucając się na dietetyczne napoje mamy nadzieję, że ograniczymy tym spożywanie cukrów w codziennej diecie, wpływając korzystnie na prawidłową pracę organizmu. Nic bardziej mylnego!

Agata Ferenz
8.10.2018, 18:41

W najnowszych badaniach udowodnione zostało, że aż SZEŚĆ substancji słodzących zawartych w dietetycznej Coli jest trująca dla organizmu. Sztuczne słodziki, nawet te, które zostały zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków działają toksycznie dla ludzkich bakterii jelitowych.

Im więcej sztucznych substancji słodzących, tym więcej toksyn pojawia się w organizmie

Ariel Kushmaro, John A. Ungar i Stella Goldstein-Goren to uniwersyteccy naukowcy, którzy zajmowali się przeprowadzaniem badań. Kiedy okazało się, że bakterie w układzie trawiennym (m.in. E-coli) przy minimalnym natężeniu sztucznych słodzików wykazują silną reakcję toksyczną, zgodnie stwierdzili:

To dowód na to, że spożywanie sztucznych słodzików niekorzystnie wpływa na aktywność drobnoustrojów jelitowych, a to prowadzi do szerokiego zakresu problemów zdrowotnych.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wyodrębnili sześć sztucznych słodzików, które przyczyniają się do zatruwania naszego organizmu - są to: aspartam, sukraloza, sacharyna, neotam, adwantam i acesulfam potasowy-k. Występują one nie tylko w dietetycznej Coli i napojach bezalkoholowych, ale także w napojach izotonicznych dla sportowców.

Naukowcy w próbie laboratoryjnej poddali wszystkie sześć sztucznych słodzików działaniom bakterii powszechnie występujących w jelitach, a następnie genetycznie zmodyfikowali bakterie E-coli, aby uzyskać efekt luminescencyjny, który tworzyłby się po wykryciu toksyn w organizmie. Był on widoczny tylko wtedy, kiedy bakteria narażona była na działanie choć jednego sztucznego słodzika.

Dawka sztucznego słodziku 1 mg/ml uznawana jest za toksyczną. Dietetyczna Cola zawiera... 180 mg!

Warto zastanowić się nad zmianą sposobu żywienia

Dobre zdrowie jelit zależy od zdrowego mikrobiomu jelit, który reguluje dobre trawienie, wchłanianie się składników odżywczych oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Spożywanie sztucznych substancji zaburza ten proces, a skutkami ubocznymi może być otyłość, migrena, choroby wątroby, a nawet nowotwory.

Wyniki badań powinny wpłynąć na konsumentów i przestrzec ich przed spożywaniem napojów ze sztucznymi słodzikami. Znajdują się one nie tylko w napojach, ale także w wielu produktach spożywczych. Te słodkie chemikalia zostały także zaklasyfikowane jako produkty zanieczyszczające środowisko - są one nie tylko toksyczne, ale stanowią również zagrożenie dla całego środowiska.

Zwracajcie uwagę na etykiety!

To niezwykle ważne zwracać uwagę na etykiety opakowań produktów, które spożywamy. Nie zawsze "dietetyczny" idzie w parze ze zdrowym i należy zastanowić się, czy napoje, które pijemy nie są szkodliwe dla naszego organizmu i dla otaczającego nas środowiska.

A czy Wy patrzycie na skład napoi?