Zobacz 14 Ściśle Strzeżonych Miejsc Na Świecie. Niektóre z Nich Są Zlokalizowane w Polsce!

Zobacz 14 Ściśle Strzeżonych Miejsc Na Świecie. Niektóre z Nich Są Zlokalizowane w Polsce!

Występują w wielu zakątkach świata, ale rzadko się o nich słyszy i mówi. Owiane są tajemnicą, w swych wnętrzach skrywają cenne dane, przedmioty, czasem służą do celów wojskowych, albo kryją skazanych na więzienie. Poznajcie najbardziej chronione i tajemnicze miejsca świata. Zapewne o części z nich nawet nie mieliście jeszcze okazji się dowiedzieć...

Kamila Mrozek
3.12.2018, 22:59

Najbardziej chronione miejsca świata to składy, magazyny, archiwa, czasem elementy przyrody, które mogą zaskakiwać swoim położeniem, przeznaczeniem, wyglądem, a niejednokrotne wieloletnią historią. Zdjęcia takich obiektów należą do rzadkości i znane są garstce zainteresowanych. Zobaczcie 14 najbardziej chronionych miejsc na świecie i sami oceńcie, które z nich robi największe wrażenie!

#1 Magazyn "Żelazna Góra" w hrabstwie Butler niedaleko Pittsburgha

© urod.ru

Na pierwszy rzut oka Iron Mountain czyli "Żelazna Góra" przypomina sporych rozmiarów firmę magazynową. Ale jeden z jej magazynów zlokalizowany kilka mil od Pittsburgha robi ogromne wrażenie - to olbrzymi podziemny kompleks zbudowany w opuszczonej kopalni wapienia. W tym niesamowitym magazynie znajduje się repozytorium z ważnymi dokumentami najbardziej wpływowych ludzi i instytucji np. 27 milionów zdjęć należących do Billa Gatesa. To ściśle chronione miejsce ma własną straż pożarną i 125 masywnych pomieszczeń, które są sztucznie chłodzone wodą z podziemnego jeziora do 10 stopni Celsjusza.

#2 Centrum danych HavenCo na Sealand 20 km od wybrzeża Anglii.

© urod.ru

Shaun Hastings i Ryan Leke założyli HavenCo w 2000 roku, aby stała się ona "pierwszą na świecie prawdziwie morską, prawie nikomu nieznaną elektroniczną hurtownią danych - w miejscu, które jest w szarej strefie, na granicy tego, co dozwolone i nielegalne". Baza danych znajduje się w okolicy 6 mil od wybrzeża Suffolk w sztucznie utworzonym obiekcie obronnym z czasów II wojny światowej zwanym Roughs Tower ("Szorstka Wieża").

#3 Więzienie penitencjarne ADX Florence w USA

© urod.ru

Więzienie penitencjarne o najbardziej rygorystycznym systemie egzekucji (ADX) znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Jest to miejsce przeznaczone specjalnie do utrzymania kryminalistów, którzy powinni być całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. W jego grubych i doskonale strzeżonych murach karę pozbawienia wolności odbywają między innymi: Ramzi Yousef, skazany za zamach bombowy na World Trade Center w 1993 r., Zacharias Musawie, jeden z organizatorów zamachu terrorystycznego z 11 września. Każdy ruch więźniów jest monitowany z wieży armatnich, a ogromne, grube mury z ostrym jak brzytwa drutem kolczastym zniechęcają do jakichkolwiek prób ucieczki. Stały monitoring tego obiektu jest podobno tak skuteczny, że jeden były strażnik opisywał więzienie ADX jako "życie po śmierci ..." - choć w rzeczywistości jest podobno znacznie gorsze niż sama śmierć.

#4 Depozyt złota pośrodku Nitronedle Street w Londynie.

© urod.ru

Budynek należący do banku został zbudowany w 1734 roku, a znaczna część sztabek złota przechowywana była tam od kilku stuleci. Ściany budynku mają grubość 2,5 metra, a klucze do drzwi są wielkości stopy dorosłego człowieka. Używa się ich oczywiście w korelacji z najnowocześniejszą technologią i blokowaniem aktywowanym głosowo. Depozyt określany jest nazwą "Old Lady" czyli "Stara Dama" i uważa się, że wejście do niego jest niemal niemożliwe - jest nawet popularne powiedzenie związane z tym miejscem : "Bezpiecznie, jak w Banku Anglii".

#5 Parking na Bald Lane w Derby w Wielkiej Brytanii

© urod.ru

W 2003 r. jedno z czasopism naukowych opublikowało ranking najbardziej chronionych miejsc na świecie. Jeden z wpisów umieszczonych na tej liście zadziwił najbardziej doświadczonych ekspertów ds. bezpieczeństwa - chodzi mianowicie o skromny z wyglądu parking w Derby w Wielkiej Brytanii, znany jako parking Bald Lane. Projektantem parkingu jest Ken Wigley, który kiedyś w okolicy doświadczył kradzieży radia ze swego samochodu. Wielopoziomowy Parking Bald Lane wyposażony jest we wszystkie typowe cechy podobnego miejsca - takie jak kamery bezpieczeństwa, bramki z kodem kreskowym, przyciski alarmowe i sterowane drzwi wejściowe. Jednak oprócz tego istnieje dodatkowe zabezpieczenie parkingu w postaci bardzo inteligentnego, sterowanego komputerowo systemu czujników ruchu.

#6 Bunkier pod hotelem Greenbreier w uzdrowisku "Biała Siarka".

© urod.ru

Hotel Uzdrowiskowy Greenbreier był bardzo popularnym miejscem wypoczynku bogatych mieszczan pod koniec XVII w. Miejsce słynące z prozdrowotnych źródeł siarkowych i legendarnego pola golfowego "Old White" skrywało jednak inne, głębokie tajemnice, niedostępne dla zwykłych turystów. Miejsce to leży dość blisko Waszyngtonu, dlatego było wykorzystywane przez rząd amerykański w różnych, nietypowych celach np. do zakwaterowania podczas II wojny światowej dyplomatów z "krajów Osi", obiektu szpitalnego dla 24 tysięcy żołnierzy. Podobno w 1958 r. rząd Ameryki potajemnie wynajął część hotelu Greenbrier i zbudował pod nim wielki tajny bunkier. Wejście do niego było zasłonięte 25-tonowymi drzwiami pancernymi, które jednak można było otworzyć zaledwie 20-funtowym wysiłkiem. W bunkrze znajdowały się wielkie zbiorniki na wodę, sprzęt do oczyszczania powietrza, elektrownia, najwyższej klasy sprzęt medyczny i strefa komunikacyjna do transmisji telewizyjnych i radiowych. Miał nawet pełnowymiarowe sale konferencyjne dla obu izb senackich.

#7 Tumen "Rzeka Mglista" między Koreą Północną, Chinami i Rosją

© urod.ru

"Rzeka Mglista" (Misty River) ma długość 550 kilometrów i wygląda całkiem zwyczajnie ze swoimi błotnistymi wodami i bagnistymi brzegami. Ze względu na swoją pozycję geopolityczną ta rzeka stała się jednak jednym z najważniejszych i najlepiej chronionych zbiorników wodnych na świecie. Nietypowe położenie rzeki sprawia, że wielu północnych Koreańczyków próbowało wykorzystać ją jako drogę do ucieczki ze swego kraju. Władze Korei Północnej starają się radzić sobie z podobnymi sytuacjami, znacznie wzmacniając obronę tej rzeki. W 2017 r. Pjongjang rzekomo zakazał wszystkim swoim obywatelom zbliżania się do rzeki bliżej niż 150 metrów, ignorując fakt, że wiele osób potrzebuje wody z niej do codziennej egzystencji.

#8 Centrum Danych Pionen w Szwecji

© Gizmodu

Centrum Pione powstało w Sztokholmie aby umożliwić szwedzkiemu rządowi pracę w przypadku strajku nuklearnego. Po "Zimnej Wojnie" Pionen stało się znowu centrum danych. Całość jego wnętrza wygląda dość futurystycznie i przypomina wielkie akwarium z komputerami. Wewnątrz znajdują się szklarnie, wodospady, a nawet system symulujący zmianę dnia i nocy. Najbardziej znanym klientem tego centrum danych jest WikiLeaks, dla którego bezpieczeństwo przechowywanych informacji ma fundamentalne znaczenie.

#9 Tajne szwajcarskie repozytoria w Alpach

© urod.ru

Szwajcarzy słyną z zamiłowania do czekolady, lokalnych serów i super bezpiecznych repozytoriów do przechowywania ważnych dokumentów. Wśród niedostępnych w wielu miejscach górach Alp ulokowane są tajemnicze tunele prowadzące do repozytoriów ze złotem, oraz bitcoinami w postaci osobistych kluczy kryptograficznych. Wszystko jest pilnie przez surowych strażników odzianych w kamizelki kuloodporne. Do większości z tych sekretnych, doskonale strzeżonych miejsc można się dostać tylko z pomocą helikoptera.

#10 Tajne archiwa Watykanu

© urod.ru

Wymieniając najbardziej sekretne i najlepiej strzeżone miejsca na świecie, nie sposób zapomnieć o tajnych lochach Watykanu. Prywatne archiwa znajdujące się w najmocniej ufortyfikowanej części Watykanu nie przypominają znanych Wam bibliotek. Czy wiecie, że katalogi watykańskich zbiorów nie są dostępne publicznie, a uczeni mogą zajrzeć do nich dopiero po ukończeniu 75! roku życia? W tych ważnych archiwach znajduje się między innymi oficjalna dokumentacja i korespondencja papieży wraz z innymi dokumentami związanymi ze Stolicą Apostolską. W ostatnich latach Watykan starał się być nieco bardziej otwarty na pokazanie części archiwów, w 2012 roku pozwolił nawet dziennikarzom na obejrzenie tego kompleksu.

#11 Sekretne archiwa Kościoła Mormonów niedaleko Little Cottonwood Canyon

© pinterest.com

Warto wiedzieć, że niektóre grupy religijne też mają swoje własne tajne repozytoria. Przykładem mogą być chociażby Mormoni, który mają swoje tajne kompleksy pod nazwą "Granite Mountain" (Granitowe Góry). W tych sekretnych miejscach pracuje 50 osób, które mają dostęp do informacji zbieranych przez Mormonów od lat 30. XX wieku na blisko 2,4 milionach rolek mikrofilmu i innych formach dokumentacji np. papierowej.

#12 Tajna baza pod górą Yamantau w Rosji

© lookatme.ru

W należącym do Rosji Baszkortostanie zbudowano w 1996 r. ogromną tajną bazę. Podziemny kompleks ukryto podobno pod górą Yamantau, choć nikt nigdy oficjalnie nie potwierdził, że ono w ogóle istniało. Informacje na temat tajnej bazy pochodzą z wycieku danych wywiadowczych i anonimowych komentarzy niektórych Rosjan. O tajnej bazie krążą legendy - podobno gromadzono tam żywność i broń podobno znajdował się tam bunkier rządowy na wypadek wybuchu wojny nuklearnej. Inni twierdzą nawet, że znajdowało się tam całe podziemne miasto, w którym żyło 300 osób.

#13 Areszt śledczy w Lublinie

© kurierlubelski.pl

W Polsce też znajduje co najmniej kilka doskonale strzeżonych miejsc, do których bardzo trudno wejść osobom postronnym. Jednym z nich jest areszt śledczy w Lublinie, który znajduje się przy ulicy Południowej. Do tego miejsca trafiają przede wszystkim osoby aresztowane tymczasowo, jak również skazani na karę pozbawienia wolności po raz pierwszy w życiu. W tej sekretnej jednostce znajduje się również ważny z punktu widzenia naukowego ośrodek diagnostyczny służący do przeprowadzania badań psychologiczno – penitencjarnych osadzonych. W sumie w budynkach znajduje się 1076 miejsc zakwaterowania.

#14 Serwerownia Data Center 2 Beyond.pl w Poznaniu

© beyond.pl

Niedawno w Poznaniu powstało nowe centrum danych Beyond.pl Data center 2. Jest to pierwsza w Polsce (i jednocześnie w Europie Środkowo-Wschodniej) serwerownia, która uzyskała najwyższy wg amerykańskiego standardu certyfikat bezpieczeństwa. Budynek stworzono głównie z myślą o potrzebach klientów biznesowych, którzy korzystają z różnych usług w dziedzinie IT. O nowoczesności Beyond.pl może świadczyć fakt, że centrum uzyskało certyfikat bezpieczeństwa Rating 4. To najwyższa z możliwych ocen, która przyznawana jest zgodnie z amerykańskimi standardami bezpieczeństwa.

Uzyskanie statusu Rating 4 oznacza, że nasze centrum danych spełnia wymogi we wszystkich obszarach certyfikacji: Architecture, Mechanical, Electrical, Telecom. Taka infrastruktura jest w pełni odporna na awarie, co oznacza, że uszkodzenie któregokolwiek z elementów nie powoduje zatrzymania pracy całej serwerowni.Wszystko to ma na celu jeszcze bardziej spełnić wymagania nowoczesnego podejścia do biznesu. Jednym słowem o bezpieczeństwo zadbaliśmy tu na wielu poziomach – od samego projektu budynku, przez kilkuetapową kontrolę dostępu, aż po uzbrojoną ochronę – mówił Bartłomiej Danek, Wiceprezes Beyond.pl.

Inwestycja kosztowała ponad 130 mln złotych. W powierzchni ponad 12 000 m2 można pomieścić nawet 50 tysięcy serwerów klientów.

Które z tych super chronionych miejsc chcielibyście zobaczyć na własne oczy?